"Kırım'da yapılan sözde seçimler, Ukrayna egemenliği ve toprak bütünlüğü ihlalinin devamıdır"

14 Eylül 2020, 18:47

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği, Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’da geçtiğimiz haftasonu düzenlediği sözde seçimlerin, Ukrayna’nın egemenliği ve toprak bütünlüğü ihlalinin devamı olarak nitelendirdi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliğinin Facebook sayfasından bugün yapılan açıklamada, Ukrayna Anayasası’na, yasalarına ve uluslararası hukuk normlarına olan saygısızlığın uzun bir süredir Rusya Federasyonu’nun alametifarikası olduğu kaydedildi.

“KIRIM TATARLARINA UYGULANAN ZULÜM KONUSUNDA BİLGİLENDİRMEYE DEVAM EDECEĞİZ”

Açıklamada, “Kırım Daimi Temsilciliği, Rusya’ya yönelik uluslararası baskı, izolasyon ve yaptırım politikasının devam etmesi için Kırım’daki sistematik insan hakları ihlallerini, siyasi güdümlü yargılamaları, nüfus değişimini ve yerli halk Kırım Tatarlarının temsilcilerine uygulanan zulüm konusunda Ukrayna’nın ortaklarını bilgilendirmeye duyurmaya devam edeceğiz.” ifadelerine yer verildi.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği ayrıca, Kırım’daki sözde seçimleri tanımayan Avrupa Birliği’ne AB’ye işgali tanımadığı ve aktif bir karşı tutum sergilediği için teşekkür etti.

KIRIM’DA SÖZDE SEÇİMLER

Rus işgalci yönetimi, Kırım ve Akyar’da 11-13 Eylül 2020 tarihleri arasında sözde seçim düzenledi. Akyar’da sözde Vali ve sözde Akyar Kent Konseyine bir üye seçildi. Bununla birlikte Kırım’ın sözde Parlamentosuna bir milletvekili, Akmescit (Simferopol) sözde Belediye Meclisi ile sözde Akşeyh (Razdolnoye) köy şurasına birer üye seçildi.

AB: KIRIM’DA YAPILAN SÖZDE SEÇİMLERİ TANIMIYORUZ

Yarımadada Rus işgalci yönetim tarafından düzenlenen sözde seçimleri değerlendiren AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, 14 Eylül 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, “AB, Kırım’ın yasa dışı Rus ilhakını tanımadı dolayısıyla Kırım yarımadasında düzenlenen seçimleri tanımıyor.” denildi.

AB
Kırım'da sözde seçimler
Ukrayna Cumhurbaşkanlığı Kırım Daimi Temsilciliği
Bunlara da bakın: