Kırım'da vatandaşlar, Rus işgalcilerce alıkonulanların para cezalarını ödemek için maraton başlattı

Güncel
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 18:20
Ömer Kaya
29 Kasım 2021, 18:20

Rus işgalcilerce alıkonulanların para cezalarını ödemek amacıyla, Kırım’da vatandaşlar “Birlik ve beraberlik cezalardan daha değerli” girişimini hayata geçirdi.

Kırım’da vatandaşlar, Rus işgalciler tarafından alıkonulanların para cezasını ödemek için bir maraton başlattı. Kırımlı vatandaşların kayıtsız kalmadığı maraton çerçevesinde toplanan fonlar, idari suçlamalarla alıkonulan aktivistlerin para cezalarının ödenmesi için kullanılacak.

“Birlik ve beraberlik cezalardan daha değerli” girişimi, Kırım’ın farklı bölgelerinden insanlar tarafından destekleniyor. Madeni paralarla fotoğraf çekiyorlar, bu fotoğrafları sosyal ağlarda kişisel hesaplarında yayınlıyorlar ve “Kırım Dayanışması”na gönderiyorlar.

KIRIM MARATONU BİR KERE DAHA GÜNDEMDE

Hatırlanacağı üzere “Kırım Maratonu” 2017 yazında “Kırım Dayanışması” girişimiyle Kırım’da başlayan bir sivil toplum girişimiydi. Rus güvenlik güçleri eylemciler üzerinde yeni bir baskı türü kullanarak alıkonulan vatandaşların geri iadesi için mitingler organize eden insanlara karşı idari davalar uygulamaya başlamışlardı.

“Kırım Maratonu” bu para cezalarına karşı Kırım’da başladı, ancak adı hızla daha sembolik hale geldi. Çünkü dünyanın farklı ülkelerindeki Kırım Tatarları maratonu destekledi ve sahip çıktı. Ukrayna dışında Türkiye’den, Almanya’dan, Polonya’dan, Belarus’tan, Rusya’dan, Azerbaycan’dan ve hatta Libya’dan insanlar siyasi nedenlerle zulme uğrayanları korumak için eyleme katıldılar.

Maratonun ilk aşamasında, Bilyalov kardeşler için verilen para cezaları olmak üzere eylemcilere karşı idari davalarda verilen para cezalarını kapsayan 800 binden rubleyi aşan bir meblağ toplandı.

KIRIM MARATONU’NUN İKİNCİ AŞAMASI BÖYLE BAŞLAMIŞTI

“Kırım Maratonu”nun ikinci aşaması, tek kişilik eylemlere katılanların para cezasını ödemek için Ocak 2018’de başladı. 80’den fazla kişi izinsiz bir mitinge katılmaktan suçlu bulunduğunda (Etnik ve dini gerekçelerle yapılan baskıları protesto etmek amacıyla) her biri 10 ile 15 bin ruble arasında para cezası aldı. İkinci maraton daha da etkileyici sonuçlar gösterdi. 23-29 Ocak 2018 tarihleri ​​arasında Kıyiv ve Ukrayna’nın diğer şehirlerinde “Kırım Maratonu”nu destekleyen eylemler düzenlendi.

Eylem kapsamında para cezasına çarptırılan Kırım eylemcilerine Ukraynalılar, Kırım Tatarları ve tüm ilgililer destek verdi. Kısa sürede toplanan miktar 2 milyon rubleyi aştı. Bu miktar tüm cezaları karşılamaya yetiyordu.

KIRIM MARATONU’NUN ÜÇÜNCÜ AŞAMASI

29 Temmuz 2019’da 10-11 Temmuz Moskova olayları ve Kırım Tatarlarının Kırım’daki Moskova mahkemelerinde toplu yargılamalarına yanıt olarak “Kırım Maratonu”nun üçüncü aşaması başladı.

Moskova’da 10 Temmuz 2019’da kırk yaşlı Kırım Tatar aktivistten yedisi, halklarının cezai kovuşturmasına karşı pankartlarla Kızıl Meydan’a çıktıkları için gözaltına alınmışlardı. Eylemcilerin ellerinde “Kırım’da terörle mücadele muhalefetle mücadeledir”, “Çocuklarımız terörist değil” ve “Dini baskıyı durdurun” yazılı pankartlar vardı. Maratonun üçüncü aşaması burada idari para cezaları verilen yaşlı Kırım Tatarları için başlatıldı.