Kırım'da vandallar savaşta hayatını kaybeden Kırım Tatarlarının isimlerinin yazdığı anıtı kırdı!

Güncel
Ömer Kaya
09 Mayıs 2019, 16:50
Ömer Kaya
09 Mayıs 2019, 16:50

İşgal altındaki Kırım’ın Akyar (Sivastopol) şehrinin Mamaşay köyünde 8 Mayıs 2019 gecesi kimliği belirsiz vandallar tarafından, II.Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden yerli Kırım Tatarlarının isimlerini içeren anıt tahrip edildi.

ANITTA 57 KIRIM TATARININ DA İSMİ BULUNUYORDU

Crimean Tatars haber ve kültür kaynağının Facebook sayfasında bildirildiğine göre, anıt 1960’lı yıllarda dikilmişti. Ancak, yakınlarda yenilenerek 57’si Kırım Tatarı olan toplamda 64 isim içeren yeni granit tabelalarının eklendiğini bildirdi.

Paylaşımda, “Eski anıta yarım asrı aşkın bir süre içerisinde kimse dokunmadığı halde Kırım Tatarlarının isimlerini içeren yeni anıt üç gün bile dayanmadı. 8 Mayıs’ı 9 Mayıs’a bağlayan gece vandallar granit tabelaları kırdı. Kırılan anıt, Zafer Günü sabahı bütün ülkede gazilerin kutlandığı, savaş kurbanlarının anıldığı, zafer marşların seslendirildiği ve “ölümsüz taburun” yürüyüşü sırasında fark edildi” ifadelerine yer verildi.


SALDIRI RUSYA FEDERASYONU’NUN ZAFER GÜNÜ OLARAK KUTLADIĞI 9 MAYIS’TA GERÇEKLEŞTİ!

Rusya ve eski Sovyet ülkelerinde her yıl “9 Mayıs Zafer Günü ” olarak kutlanıyor. İkinci Dünya Savaşında Nazilere karşı galibiyeti hatırlatan ve Rus emperyalizminin bir göstergesi olarak kutlanan günün anısına; Sovyet sonrası ülkelerde pek çok tören düzenleniyor. Rus işgali altındaki Kırım’daki Kırım Tatarlarının isimlerinin de bulunduğu anıta tam da Rusya’nın “Zafer Günü’nde” saldırı gerçekleştirilmesi dikkatlerden kaçmadı.