Kırım'da uyuşturucu kullanımı felaket boyuta ulaştı

Güncel
Anife Bilal
11 Nisan 2019, 20:15
Anife Bilal
11 Nisan 2019, 20:15

Rusya’nın 2014 yılında Kırım’ı işgal etmesinin ardından, yarımadada uyuşturucu sorunu felaket boyutlarına ulaştı. Rusya yanlıları bile, çocuk yaşlara inen uyuşturucu kullanımından şikayetçi.

Eho Moskvı için makale hazırlayan Rusya yanlısı blog yazarı Aleksandr Gornıy, çeşitli araştırmaların Kırımlı lise ve üniversite öğrencilerinin yarısının uyuşturucu kullanma deneyimine sahip olduğunu ortaya çıkardığını bildirdi. Uyuşturucu sorununun özellikle 2014 işgalinden sonra daha büyük ölçüde arttığını belirtiliyor.

Gornıy’e konuşan kaynağa göre, işgalden önce uyuşturucu kullanma yaş ortalaması 20 ila 30 iken, şu an 12 ila 13 yaşındaki çocuklar uyuşturucu kullanıyor.

UKRAYNA DÖNEMİNDE DE VARDI AMA…

Blog yazarı, “Uyuşturucu sorunu Ukrayna döneminde de vardı, ancak o zaman insanı sebzeye dönüştüren tuzlar yoktu. Modern teknolojiler, internet, sosyal ağlar sayesinde ‘ölüm’ dağıtım konusunda büyük ilerleme kaydedildi. Sürece çok farklı insanlar dahil ediliyor…” diye belirtiyor.

SORUNUN ARKASINDA KOLLUK KUVVETLERİ Mİ VAR?

Gornıy kaynaklarına atıfta bulunarak, Kırım’daki uyuşturucu sorununun arkasında bazı kolluk kuvvetleri yetkililerin ve bazı etnik grupların yer aldığını ileri sürerek, “Sonuncuları için (etnik gruplar) bu sadece para kazanma yöntemi değil, ayrıca Kırım’daki Rus (Ukrayna, Ermeni, Yunanistan vs.) nüfusunu yok etme yolu.” ifadeleri kullanıyor.

Makalede ayrıca, 2014 yılından beri Rus işgali altında bulunan Kırım’ın uyuşturucu bağımlılığı bakımından Rusya’nın bölgeleri arasında ilk sıralarda yer aldığı kaydediliyor.

YENİ TİP UYUŞTURUCULAR YAYGINLAŞIYOR

Öte yandan Novaya Gazeta gazetesinde yer alan bir habere göre, Kırım’da uyuşturucu sorunun artmasının nedeni dünyada 2010’lu yılların başında ortaya çıkan, ikinci kullanımda bağımlılık yaratan, bağımlıyı öldürmeden önce çirkinleştiren yeni bir madde. Söz konusu uyuşturucunun maliyeti düşük olduğu için uyuşturucu satıcıları onu daha çok tercih ediyor.

Gazeteciye konuşan bir eski uyuşturucu bağımlısı, “Bu yeni uyuşturucu 2014 yılında yarımadaya Rusya’dan getirildi. Ukrayna döneminde böyle şeyleri bilmiyorduk.” ifadeleri kullandı.

Bir başka kaynak da maddenin işgal edilen Kırım’a Rusya’dan getirilmeye devam ettiğini doğruluyor ve “İlk başta maddeyi askerler getiriyordu, onları kimse kontrol etmiyor.” diye belirterek Kırım’da söz konusu uyuşturucunun Rusya’dan üç kat daha pahalıya satıldığını kaydediyor.