Kırım’da telekomünikasyon altyapısının ele geçirilmesi AİHM’e taşındı

15 Ekim 2019, 11:23

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da telekomünikasyon altyapısını ele geçirmesi, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) gündemine geldi. Konu, incelemeye alındı.

UKRAYNA KONUYU AİHM’E TAŞIDI

Ukrayna, Rusya’nın işgal ettiği Kırım’daki telekomünikasyon altyapısı ele geçirmesini Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine şikayet etti. Ukrayna Adalet Bakanlığından yapılan açıklamada, AİHM’in, Rusya’ya karşı açtığı davalar arasında, işgal altındaki Kırım’da Radyo Televizyon ve Yayın Merkezi ve diğer telekomünikasyon kurumlarının altyapısının ele geçirilmesi olayının da yer aldığını bildirildi.

KIRIM’DA BASIN VE YAYINA YÖNELİK BASKILAR HATIRLATILDI

Ayrıca Bakanlık, Rusya’ya karşı açılan davalarda, yarımadanın işgalinden sonra Kırım’da faaliyet gösteren Ukrayna televizyon kanallarının kapatılması ve frekanslarının ele geçirilmesi, diğer basın kuruluşların kapatılması ve gazetecilere yönelik hak ve özgürlük ihlallerinin de hatırlatıldığını kaydetti.

Öte yandan, açıklamada, Kırım’da işgalcilerin yürüttüğü sözde “mülkiyet kamulaştırması” sonucunda; Rus yönetiminin ele geçirdiği tüm Ukrayna devlet şirket ve kurumlarının listesinin dava dosyalarına eklendiği ifade edildi.

basın yayın
İşgal Altındaki Kırım
Rus baskısı
Bunlara da bakın: