Kırım'da Sürgün kurbanları anılıyor

Haberler
Anife Bilal
18 Mayıs 2020, 10:59
Anife Bilal
18 Mayıs 2020, 10:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da bugün, 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgünün 76. yıl dönümünde sürgün kurbanları anılıyor. İşgalci yönetiminin tüm baskı ve dağıttığı “uyarı kağıtlarına” rağmen Kırım Tatarları yarımadanın çeşitli yerlerinde, Sürgün kurbanları anma eylemleri düzenliyor.

KURMAN’DA ANMA MİTİNGİ YAPILDI

Kurman (Krasnogvardeyskiy) kasabasında Kırım Tatar sürgünü kurbanları anıtına çiçekler bırakıldı ve dualar okundu.

BÜYÜK ONLAR’DA SÜRGÜN KURBANLARI ANILDI

Büyük Onlar (Oktyabrskoye)  kasabasındaki Kırım Tatar Sürgünü kurbanları anıtı önünde, anma eylemi yapıldı. Devam eden koronavirüs salgını nedeniyle bu yıl, toplu anma merasimine az sayıda insan katıldı.

BAHÇESARAY’DA KIRIM TATARLARI TEK TEK SÜRGÜN KURBANLARINI ANIYOR

Bahçesaray’da da binlerce Kırım Tatarının, anavatanlarından sürülmek için hayvan vagonlarına bindirildiği tren istasyonunda, Sürgün kurbanları anılıyor. Kırım Tatarları, tren istasyonundaki Sürgün Kurbanlarını Anma levhasına gelerek dualar okuyor ve çiçekler bırakıyor.


CANKÖY’DE ANMA MERASİMLERİ YAPILDI

Kırım’ın Canköy kentinde de Kırım Tatar Sürgünün 76. yıl dönümü dolayısıyla anma eylemleri düzenlendi. Canköy’deki Kırım Tatar Sürgünü anıtının önünde toplanan Kırım Tatarları, dua okudu ve anıta çiçek bıraktı. Ayrıca Sürgün kurbanları, Canköy tren istasyonunda dikilen hatıra levhası önünde dualarla anıldı.

Опубліковано Zair Smedlya Неділя, 17 травня 2020 р.

Опубліковано Zair Smedlya Неділя, 17 травня 2020 р.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti.