Kırım'da su sorunu: İşgalciler, Azak Denizi'nde tatlı su aramaya başladı

Güncel
E. K.
08 Nisan 2021, 12:27
E. K.
08 Nisan 2021, 12:27

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesi nedeniyle yarımadada yaşanan su sorununa bir türlü çözüm bulamayan işgalciler, Azak Denizi’nde tatlı su rezervleri bulmak için keşif çalışmalarına başladı. İşgalci yönetim, çalışmanın amacının, bölgedeki yeraltı suyu rezervlerinin incelenmesi ve günlük su ihtiyacını karşılama ihtimalinin araştırılması olduğunu belirtti.

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, neden oldukları su sorununa çözüm arayışlarına devam eden işgalciler, Azak Denizi’nde tatlı su kaynağı arama çalışmalarına başladı. Kremlin kontrolündeki sözde Kırım Başbakan Yardımcısı Yevgeniy Kabanov, Rus basınına yaptığı açıklamada, Azak Denizi’nde tatlı su rezervleri bulmak için keşif çalışmalarına başladığını duyurdu.

İŞGALCİ YÖNETİM, KIRIM’DA TATLI SU ARAYIŞINA DEVAM EDİYOR

Yevgeniy Kabanov, “Azak Denizi’nin altında tatlı su bulunursa, çözümlerden biri onu, belli nedenlerden dolayı büyük bölümü boş duran Kuzey Kırım Kanalı’na vermek olabilir.” dedi. İşgalci yetkili, çalışmaların amacının, bu alandaki yeraltı suyu rezervlerinin hacminin araştırılması ve incelenmesi ile bu suyun günlük ihtiyaçlarda kullanılabilirliğinin araştırılması olduğunu söyledi. Ön araştırma sonuçlarının bu yılın haziran ayı sonunda elde edilmesinin planlandığı belirtildi.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.

KIRIMOĞLU: SU SORUNUNU ÇÖZMEK İÇİN KIRIM’I MAHVEDECEKLER

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki su sorunu çözme girişimlerinin, yarımadanın ekolojisini olumsuz etkileyeceğini ifade etmiş; işgalcilerin Kırım’da yeni su kuyuları açarak, yarımadayı mahvedeceğini vurgulamıştı.

İşgalci yönetimin, su sorunu çözme yöntemlerini değerlendiren Kırımoğlu, “Şu anda yeraltı suyu çıkarmak için yeni kuyu açılmasına ağırlık veriyorlar. İlk olarak yeraltı suyu rezervleri sınırsız değil ve tüm Kırım’a suyla sağlamaya yetmeyecektir. İkinci olarak, Kırım’ın ekolojisi için büyük tehdit oluşturuluyor. Tatlı su çıkarıldıktan sonra oluşan boşluklara deniz suyu dolduruluyor ve tüketimi uygun olmayan çeşitli kanalizasyon suları dolduruluyor. Bu da toprağın tuzlanmasına yol açıyor.” ifadelerini kullandı.