Kırım’da son altı ayda siyasi tutsakların sayısı iki kat arttı

Haberler
Elvina Khalilova
16 Ekim 2019, 18:03
Elvina Khalilova
16 Ekim 2019, 18:03

Kırım Tatar siyasi tutsak Seyran Saliyev’in eşi, “Kırım Çocukluğu” teşkilatının koordinatörü Mumine Saliyeva, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da sadece son altı ay boyunca, siyasi mahkumların sayısının iki katına çıktığını ifade etti. 

Kıyiv’de (Kyiv) düzenlenen bir konferansta konuşan Saliyeva, “Hapiste kalan insanların hayatının ailelerinden uzakta geçmesi çok korkunç. Siyasi tutsak Rustem Abiltarov’un babası, Zevri Abseitov’un annesi, Server Mustafayev’in dedesi, Server Zekiryayev’in büyükannesi öldüğünde oğlu veya torunlarının cenazesine bile gidememesi korkunç. Marlen Asanov ve Timur Ibragimov’un çocukları birinci sınıfa gittiğinde yanında babalarıın olmaması korkunç. Babaları hapisteyken çocukları babasız doğuyor. Çocukları evlenirken babaları yine hapiste. Bunların hepsi siyasi tutsakların ailelerinin bugünü. Ve bu hikayelere daha dikkat etmeliyiz, çünkü biz konuştuğumuzda bu insanlar daha çok bilinecek.” dedi.

Kırım’da insanların yalnızca Kırım Tatarı olmaları ve görüşleri nedeniyle hapse uğradıklarını belirten Saliyeva “Sözde ‘Hizb ut-Tahrir Davası’nın materyallerini incelediğimizde bu işin tamamen uydurma olduğunu görüyoruz. Kalp ve şeker hastası, engelli Edem Bekirov’un takibatı, Milli Meclis’in (KTMM) yasaklanması, dikkat edersek inanların sadece milleti, dini, görüşleri ve düşünceleri için baskıya uğradığını görüyoruz” diye konuştu.