Kırım'da siyasi tutsakları savunan 3 Kırım Tatar avukatın ruhsatı iptal edildi

Haberler
Anife Bilal
04 Ağustos 2022, 18:55
Anife Bilal
04 Ağustos 2022, 18:55

Rus işgalciler, Kırım Tatarlarına yönelik baskıları artırıyor. Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kremlin idaresinin baskı ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Kırım Tatarlarını savunan 3 Kırım Tatar avukatın, avukatlık ruhsatlarının iptal edildiği öğrenildi.

Rusya’ya bağlı Çeçenistan Cumhuriyeti Avukatlar Odası, Rus işgali altındaki Kırım’da Kremlin idaresinin baskı ve insan hakları ihlallerine maruz kalan Kırım Tatarlarını savunan Kırım Tatar avukatlar Lilya Gemeci, Rüstem Kamilev ve Nazim Şeyhmambetov’un avukatlık ruhsatını iptal etme kararı aldı. Ayrıca avukatların bir yıl boyunca yeniden ruhsat alma sınavına girmeleri yasaklandı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Avukat Şeymambetov, Rusya Adalet Bakanlığı Çeçenistan Cumhuriyeti Müdürlüğünün, Çeçenistan Cumhuriyeti Avukatlar Odasından Lilya Gemeci, Rüstem Kamilev ve Nazim Şeyhmambetov’un avukatlık ruhsatını iptal etmesini talep etmesini bildirdi. Rus yasalarına göre işlerine devam edebilecekleri belirten Şeymambetov, “Sadece cezai davalarla ilgili kısıtlama var. Ama biz Kırım’daki insanları savunmasından vazgeçmeyeceğiz” dedi. Ruhsatın iptal edilmesinin kendisi ve meslektaşları için bir sürpriz olduğunu aktaran avukat, haber verilmediği için uygun şekilde itiraz hazırlama fırsatı bulamadıklarını kaydetti. İlgili karara itiraz edeceklerini belirten Şeyhmambetov, “3 avukatın ruhsatının aniden iptal edilmesi benzeri görülmemiş bir durum” dedi.

3 KIRIM TATAR AVUKATA HAPİS CEZASI

Akmescit (Simferopol) kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 27 Mayıs’ta Kırım Tatar avukat Nazim Şeyhmambetov hakkında 8 gün hapis cezası, 28 Mayıs’ta ise avukat Ayder Azamatov hakkında 8 gün hapis cezası ve avukat Emine Avamileva hakkında 5 gün hapis cezası kararı aldı. Sözde mahkeme, 3 avukatı da Rusya İdari Suçlar Kanunu’nun 20.2.2 maddesinin 1. fıkrasını (kamu düzeninin ihlaline neden olan kalabalık bir toplantıyı organize etmek) ihlal etmekten suçlu buldu.

BİR KIRIM TATAR AVUKATA PARA CEZASI

Öte yandan, Kremlin kontrolündeki sözde Aşırıcılıkla Mücadele Merkezi görevlileri, bir gün önce 26 Mayıs 2022 tarihinde, sabah saatlerinde Kırım Tatar avukat Edem Semedlayev’i alıkoydu. Birkaç saat alıkonulduktan sonra serbest bırakılan avukat Edem Semedlayev, sosyal medyada yapılan bir paylaşım nedeniyle hakkında idari davanın açıldığını bildirdi. Mahkemeye çıkarılan avukat hakkında 75 bin ruble para cezası kararı alındı.