İşgal edilen Kırım’da sözde Savcılık, aktivist Maşaripov’un psikiyatri hastanesine yerleştirmesini istedi

Haberler
Elvina Khalilova
19 Şubat 2020, 15:31
Elvina Khalilova
19 Şubat 2020, 15:31

İşgal edilen Kırım’ın sözde Savcılığı, yasa dışı olarak patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlanan insan hakları savunucusu Yunus Maşaripov’un bir psikiyatri hastanesine konulmasını istedi.

Basında açıklamalarda bulunan avukat Aleksey Ladin “Müvekkilimin davasında adli soruşturma sona erdi. Savcılığa göre, Maşaripov’un suçu  kanıtlandı. Yani onun patlayıcı maddeleri üretip sakladığına inanıyorlar. Savunma ise Maşaripov’un suçunun kanıtlanmadığını ve davanın asılsız olduğunu kanıtladı. Aynı zamanda savcı, mahkemeden Yunus Maşaripov’u gözlem altına almak ve tedavi edilmesi için bir psikiyatri merkezine yatırılmasını istedi. Çünkü savcıya göre, Maşaripov kendisi ve toplum için tehlike arz ediyor.” ifadeleri kullandı. 

Ladin’e göre, onun müvekkiline karşı zorunlu tıbbi tedaviler uygulanacak. Savcının, Maşaripov konusunda ısrarla görüşünü savunduğunu belirten Ladin, “Bu normal bir ceza değil. Savcılık, incelemelere dayanarak Maşaripov’un deli olduğu konusunda ısrar ediyor. Yasaya göre, bir kişinin akli dengesinin yerinde olmadığı kabul edilirse, kişi suçlu sayılamaz. Çünkü akli dengesi yerinde olmayan insan hareketlerinin yasadışı olduğunu fark edemiyor ve suçlu sayılmıyor.” diye konuştu.

Ayrıca avukat Ladin, mahkemeden ısrarla Maşaripov davasındaki inceleme yapan uzmanların sorgulanmasını istediğini kaydetti.

YUNUS MAŞARİPOV DAVASI

27 Eylül 2017’de kimliği belirsiz kişilerin saldırısına uğrayan Maşaripov, darp edilerek Yalta’daki FSB ofisine götürülmüştü. Maşaripov, FSB ofisinde yapılan sorgu sırasında kendisinin darp edildiğini ve elektrikle işkence gördüğünü ve işkence altında kendisinin “Ukrayna Güvenlik Servisi casusu olduğunu ve onun emirlerini yerine getirdiğini” söylemek zorunda kaldığını bildirmişti.

Maşaripov daha sonra düzenlenen duruşma sırasında işkence altında verdiği ifadelerden vazgeçmişti. 

Kasım 2018’de sözde Yalta Şehir Mahkemesi Kırım Tatarı Yunus Maşaripov’u yasa dışı olarak patlayıcı madde depolama, taşıma ve bomba yapmakla suçlu buldu ve onu dört yıl hapis cezası ile 110 bin ruble para cezasına çarptırmıştı.Maşaripov söz konusu “karara” itiraz etti. 16 Aralık 2019 tarihinde sözde Yalta Şehir Mahkemesi Maşaripov davasını yeniden incelemeye başladı.