İşgal altındaki Kırım'da Rusya'nın askeri tatbikatları ve mühimmat patlamaları yüzünden 300 yunus öldü

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 14:48
Mehmet Berk Yaltırık
28 Kasım 2021, 14:48

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, işgal yıllarında Karadeniz’in kirlenmesi, su kaynaklarının bozulması, Rus işgalcilerin ihmalinden kaynaklanan afetler ve diğer çevre sorunlarının, Kırım yarımadasının eşsiz doğasının tahrip olmasına yol açtığını bildirdi.

Geçici olarak işgal edilen topraklarda seyreden gemilerin sayısındaki artış nedeniyle, Karadeniz ve Azak Denizi’ndeki petrol sızıntılarının sayısı da artıyor.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, Facebook sayfasında yaptığı bir paylaşımda, “Rus işgalci devleti tarafından 2021 yılında sistematik askeri tatbikatlar yapan denizde mühimmat patlamaları deniz ortamını önemli ölçüde kirletmektedir. Tatbikat, deniz hayvanlarının ölümüne neden oldu. Bunun sonucunda 300 yunus öldü.” dedi.

Denisova ayrıca, geçici olarak işgal edilen bölgelerde taze yeraltı suyunun yoğun şekilde pompalanmasının tuzlu bataklıkların ortaya çıkmasına neden olduğunu da bildirdi. Dağ nehirlerinin kanalındaki değişiklik, Ukrayna’nın “Kırmızı Kitabı”nda listelenen tatlı su balıklarının ve böceklerinin varlığını tehdit ediyor.

Ayrıca işgal yıllarında, Karadeniz ve Azak Denizi’ne boşaltılan atık dökümlerin ve kanalizasyonların da sayısının arttığını belirten Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova paylaşımında, “Yarımadanın ekolojisine önemli ölçüde zararlar şunlardan kaynaklandı: 100 bin ağaç ve 116 bin bitkinin yok edilmesi (363’ü Akmescit (Sivastopol) Kazak Körfezi’nde iğne yapraklı ve yaprak döken ağaçlar); Ağarmış Dağı’nda yapı taşı madenciliği; yasa dışı madencilik; Azak Denizi’nin altından gelen tatlı su ve Ukrayna “Devlet Uzay Ajansı” tarafından teyit edilen 20 bin hektarlık bozkır alanlarının tahribatı.” bilgilerine de yer verdi.

KIRIM KIYILARINDAKİ YUNUS KATLİAMI 2019’DA DA GÜNDEME GELMİŞTİ

Daha önce Nisan 2019’da Sevastopolskaya Gazeta gazetesinin belirttiğine göre Rusya tarafından işgal edilen Akyar’ın (Sivastopol) Kaça köyünün kıyısına 15’i yavru olmak üzere toplam 18 ölü yunus balığının sahile vurduğu aktarılmıştı. Köy ahalisi balıkların vücutlarında kesik izlerinin olduğunu söylediğinden ilk başta yunus balıklarının bir teknenin pervanesi altına girdiği düşünülmüştü. Ancak daha sonra kıyıdan iki kilometrelik mesafede bulunan ve yunusların göçünü engelleyen istiridye midye çiftliği ile ilgili söylentiler de ortaya çıkmıştı.

Köy sakinlerinden biri konuyla ilgili olarak, “Biyologların gelmesini ve istiridye midye çiftliği ile ilgili fikirlerimizi yalanlamalarını istiyoruz. Ancak şimdilik yunuslara zarar verdiğinden eminiz” diye kaydetmişti. Midye çiftliği sahibi Sergey Tatko ise olayla ilgisi olmadığını kaydederek bu tarz çiftliklerde herhangi bir ağ, ip veya metal nesneler kullanılmadığını söylemişti. Tatko yunusların ölümünün sebebinin ağlarını açan balıkçılar veya tam bu bölgede eğitim düzenleyen Rus askerler olabileceğini ifade etmişti.

“Sevastopolskaya Gazeta” önemli bir detay daha aktarmıştı. Kaça köyü sakinleri belediye tarafından yunusların ölü bedenlerinin temizlenmediğini bildirerek sözde yönetimin bedenleri açık sulara sürükleyecek büyük fırtınayı beklediğini düşündüklerini söylemişti.