Kırım'da Rus zulmü devam ederken Türkiye'deki Rus işbirlikçilerden 10 Aralık İnsan Hakları gününde kutlama!

Güncel
_QHA Ankara
03 Aralık 2021, 23:25
_QHA Ankara
03 Aralık 2021, 23:25

Türkiye’de Rusya’nın propagandasını yapmak ve Kırım’da Rus işgalini meşrulaştırmak için çabalayan işbirlikçi Ünver Sel’in paravan kuruluşu Kırım Kalkınma Vakfı, Ankara’da 10 Aralık 2021 tarihinde sözde “Kırım Tatar Kültür Günleri” tertip etti. Rusya işgali altında zulüm gören Kırım Tatarlarının insan hakları, işgalci Rusya tarafından çiğnenirken, Rusya’nın desteğiyle Türkiye’de Kırım Tatarlarının adını kullanarak etkinlik gerçekleştirilmesi dikkatlerden kaçmadı. Rus işbirlikçilerinin düzenlediği etkinliklerin, 10 Aralık Dünya İnsan Hakları Günü’nde gerçekleşmesi de manidar karşılandı.

Kırım Kalkınma Vakfı başta olmak üzere Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası olarak lanse edilen paravan kuruluşların başkanlığını yapan Rus işbirlikçi Ünver Sel, Kırım’daki Rus işgalini meşrulaştıran beyanatları ve çeşitli faaliyetleriyle biliniyor. Sel’in paravan kuruluşu olan vakıf, Ankara’da 10 Aralık 2021 tarihinde sözde “Kırım Tatar Kültür Günleri” düzenleyecek.

SÖZDE “KIRIM” ETKİNLİKLERİ RUS EVİ’NDE!

Rus işbirlikçilerin sözde “Kırım” etkinlerinin Ankara’daki Rus Evi’nde yapılması ise şaşırtmadı. İşte 10 Aralık’ta yapılması planlanan Rus işbirlikçilerinin sözde etkinliği:

TÜRKİYE’DEKİ RUS İŞBİRLİKÇİLERİN KİRLİ MAZİSİ

Rusya’nın sözde Kırım Daimi Temsilcisi ve Kırım’ın sözde Başbakan Yardımcısı Georgiy Muradov, Türkiye’nin, yarımadayı Rus toprağı olarak tanımayı reddeden tutumunu “kabul edilemez” olarak nitelendirmişti. Türkiye ile Kırım konusunda anlaşamadıklarını kabul eden Rusya Federasyonu’nun Türkiye Cumhuriyeti’nin Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne verdiği destekten vazgeçmesi ve Kırım’ı “Rus toprağı” olarak tanıması için takip ettiği politika çerçevesinde beyanatlarda bulunan Muradov, Rus Ria Novosti haber ajansına verdiği beyanatta şu sözleri sarf etmişti: “Türkiye ile federal düzeyde o kadar geniş ve verimli ilişkilerimiz var ki, Kırım’ın Rusya’ya aidiyeti gibi hassas bir konuda meydan okurcasına davranmak bana göre kabul edilemez. İki sandalye arasında oturmak işe yaramayacak ve yakında karar vermek gerekecek.”

Türkiye’de büyük bir Kırım Tatar diasporası olduğunu söyleyen işgalci yetkili, “Dil ve eğitim haklarının sağlanıp sağlanmadığını, toplu yerleşim bölgelerinde özerk yönetim olanaklarını ilgi alanımızda tutacağız. Genel olarak, Türkiye ile dostane havada koordine etmemiz ve tarihi bağları dikkate alarak çözmemiz gereken birçok konu var.” şeklinde konuşarak Türkiye’nin üniter yapısını zedeleyici mahiyette bir beyanatta bulunmuş ve bu açıklamasına Türkiye’deki Kırım Tatar diasporası tepki göstererek kati surette karşı çıkmıştı.

Detayları için bkz. Rusya’nın sinsi planı: Türkiye’deki Kırım Tatarları üzerinden algı operasyonu

Muradov’un Türkiye’de görüşeceği belirtilen Ünver Sel Kırım Kalkınma Vakfı başta olmak üzere sözde Kırım Tatar diasporası olarak lanse edilen paravan kuruluşların başkanlığını yapıyor, Kırım’daki Rus işgalini meşrulaştıran beyanatları ve çeşitli faaliyetleriyle biliniyor. Ünver Sel daha önce,  Sözde “Uluslararası İsmail Gaspıralı Ödülü” töreni düzenlenmesine önayak olmuş, İdlip’te mart 2020’de Türk askerine yönelik Esed rejiminin Rusya destekli saldırılarının olduğu ve şehitlerin geldiği bir dönemde, işbirliği yaptığı Rusya’nın Asker Gününü kutlayıp resepsiyonuna katılmış, Kırım Tatarlarına radikalizm isnat ederek Rus kara propagandasına destek vermiş, Boğazlar ve Karadeniz açısından bekâ sorunuyla karşı karşıya kalabileceğini ima ederek Türkiye’yi tehdide varan bir açıklamada bulunmuş, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu‘nu hedef alan bir makaleyi sosyal medya hesabında paylaşmış,  Türk futbol takımlarını Kırım’ın işgalini meşrulaştırma aleti olarak kullanma girişiminde bulunmuş, eylül 2019’da Varşova’da düzenlenen Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) toplantısında Rusya’nın düzenlediği Kırım’ın işgalini meşrulaştırmaya yönelik propaganda etkinliğine katılmıştı.

TÜRK YURDU KIRIM 2014’TEN BERİ RUSYA’NIN İŞGALİ ALTINDA

Çin'in Tayvan politikası, Rusya'nın Kırım'ı işgaline benziyor: Japonya  savunma bakanı saldırılara karşı uyardı - Kırım Haber Ajansı - QHA

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Yedi yıl mnce, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı. Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, kamuflaj giymelerinden hareketle “kibar yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı. Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor. Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı. Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.