Kırım'da musluklardan su yerine "kahve" akıyor

Haberler
E. K.
08 Nisan 2021, 16:51
E. K.
08 Nisan 2021, 16:51

Rus işgali altında bulunan Kırım’da musluklardan içme suyu yerine kahverengi bir sıvı akmaya başladı. Aynı durum, yarımadanın birkaç şehrinde meydana geldi.

Yedi yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’da musluklardan içme suyu yerine kahverengi bir sıvı akıyor. Kerç sakinleri, musluklardan yağlı kahverengi bir maddenin aktığı görüntüleri paylaşırken, Kırım’ın doğusundaki Sak şehrinde de durum çok farklı değil.

Kırımlı blog yazarı RoksolanaToday&КрымUA, Kerç’te çekilen bir videoyu paylaştı.

SAK VE AKMESCİT’TE DE AYNI DURUM YAŞANDI

Benzer durum Sak ve Akmescit şehirlerinde meydana geldi. Sosyal medya kullanıcıları, musluklardan akan sıvıyı çay, kahve olarak adlandırırken, bazıları “Suya petrol karışmış gibi. Bu kasıtlı mı yapılıyor?” yorumunda bulundu.

Saki

Akmescit

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.