Kırım'da koronavirüs salgını: Son bir günde 288 yeni vaka!

Güncel
Zera Kırımlı
05 Kasım 2020, 20:40
Zera Kırımlı
05 Kasım 2020, 20:40

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da tespit edilen koronavirüs vaka sayısı artmaya devam ediyor. İşgalci yönetim, son bir günde Kırım Yarımadası’nda 288 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Kırım’ın Kremlin kontrolündeki yönetiminin açıklamasına göre, son 24 saatte 228 yeni koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi ve 2 kişi koronavirüs nedeniyle vefat etti. Öte yandan işgalci yönetimin açıkladığı verilere göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 13 bin 163 Kovid-19 vakası tespit edildi, 7 bin 813 hasta iyileşti ve 195 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

NİKAH TÖRENLERİ YAPILMAYACAK

İşgalci yönetim, belediye ve düğün salonlarında resmi nikah törenlerinin düzenlenmesinin koronavirüs salgını çerçevesinde askıya alındığını açıkladı. Açıklamada, evlenmeyi düşünen çiftlere nikah törenlerini ertelemeye veya sadece gelin ile damadın katılımıyla evlilik belgelerini imzalamaya teklif edileceği belirtildi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.

RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’DA İLAÇ REZALETİ

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, Rus işgali altındaki Kırım’da da hayatı derinden etkiliyor. Son dönemde, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden vatandaşlar, hastanelerdeki yetersizlikten, işgalci yönetimin ihmalkar davranışlarından ve en önemlisi de koronavirüse karşı sağlık kuruluşlarındaki ilaç yetersizliğinden endişe duyuyor. Kırım Haber Ajansı, Kırım’da koronavirüs hastalarına verilen ilaçlara ilişkin reçetelere ulaşarak, verilen ilaçların muhteviyatı ve yaşanan ihmal sürecine ilişkin uzman görüşlerine başvurdu.

Kırım Haber Ajansı, bahsi geçen ilaçların koronavirüs hastalarına ne gibi bir faydası olduğunu, gerçekten tedaviye karşılık verip vermediğini teyit etmek için uzmanlara başvurdu. Uzmanlara göre, Kırım’da hastalara verilen ilaçların muhteviyatı ve tedavi şekli, yöntemi bir çok soru işareti barındırıyor. QHA, Kırım’da koronavirüs şüphesi taşıyan, ayakta tedavi gören veya hastalık tanısı konan şahıslara verilen reçetelere ulaştı. Ulaşılan reçetelerin imzasız ve mühürsüz olmaları bir yana hastalara verilen ilaçların birçoğu, hastalığın en ağır evresinde dahi verilmemesi gereken ve ölümcül sonuçlar doğurma ihtimali bulunuyor. Kırım’daki bir diğer sorun ise hastaların bu ilaçları temin etmek için herhangi bir merci bulamaması. Zira, Kırım’da şu an 10 bini geçen vaka sayısına rağmen eczanelerde çok çok kısıtlı sayıda ilaç bulunuyor.