Kırım’da koronavirüs salgını: Son bir günde 240 vaka!

Haberler
Anife Bilal
02 Kasım 2020, 19:04
Anife Bilal
02 Kasım 2020, 19:04

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da son bir günde 240 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi. Kırım’da vaka sayısı bir önceki aya göre iki katına çıkmış durumda.

Kırım’ın işgalci yönetiminin bu sabah yaptığı açıklamasına göre, son 24 saatte Kırım’da 240 yeni vaka tespit edildi ve bir kişi koronavirüs nedeniyle vefat etti. Kremlin kontrolündeki yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 12 bin 373 koronavirüs vakası tespit edildi, 7 bin 99 kişi iyileşti ve 211 kişi Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.

YARIMADADA 168 DOKTORA KORONAVİRÜS BULAŞTI

Yarımadada yaklaşık 600 doktor koronavirüs hastalarının tedavisinde yer alıyor. Kırım’ın sözde Sağlık Bakanlığından yapılan açıklamada, Kırım’da 168 doktorun Kovid-19’a yakalandığını ve üçünün koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler, sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığı duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.

RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’DA İLAÇ REZALETİ

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, Rus işgali altındaki Kırım’da da hayatı derinden etkiliyor. Son dönemde, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden vatandaşlar, hastanelerdeki yetersizlikten, işgalci yönetimin ihmalkar davranışlarından ve en önemlisi de koronavirüse karşı sağlık kuruluşlarındaki ilaç yetersizliğinden endişe duyuyor. Kırım Haber Ajansı, Kırım’da koronavirüs hastalarına verilen ilaçlara ilişkin reçetelere ulaşarak, verilen ilaçların muhteviyatı ve yaşanan ihmal sürecine ilişkin uzman görüşlerine başvurdu.

Kırım Haber Ajansı, bahsi geçen ilaçların koronavirüs hastalarına ne gibi bir faydası olduğunu, gerçekten tedaviye karşılık verip vermediğini teyit etmek için uzmanlara başvurdu. Uzmanlara göre, Kırım’da hastalara verilen ilaçların muhteviyatı ve tedavi şekli, yöntemi bir çok soru işareti barındırıyor. QHA, Kırım’da koronavirüs şüphesi taşıyan, ayakta tedavi gören veya hastalık tanısı konan şahıslara verilen reçetelere ulaştı. Ulaşılan reçetelerin imzasız ve mühürsüz olmaları bir yana hastalara verilen ilaçların birçoğu, hastalığın en ağır evresinde dahi verilmemesi gereken ve ölümcül sonuçlar doğurma ihtimali bulunuyor. Kırım’daki bir diğer sorun ise hastaların bu ilaçları temin etmek için herhangi bir merci bulamaması. Zira, Kırım’da şu an 10 bini geçen vaka sayısına rağmen eczanelerde çok çok kısıtlı sayıda ilaç bulunuyor.