Kırım'da koronavirüs salgını: Son bir günde 24 yeni vaka

24 Temmuz 2020, 19:41

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki koronavirüs (Kovid-19) vakaları artmaya devam ediyor.

İşgalci yönetimin yaptığı açıklamaya göre, 23 Temmuz 2020 tarihinde yarımadada 6’sı Akyar (Sİvastopol ) kentinde olmak üzere yeni 24 koronavirüs vakası tespit edildi. Yeni vakaların 5’inin Rusya’dan gelen turistler olduğu belirtildi. Öte yandan işgalci yönetim 24 Temmuz 2020’de yaptığı açıklamada, bir hastanın daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini duyurdu.

TEMMUZ AYINDA BİR MİLYON RUS TURİST GELDİ

Öte yandan Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov sosyal medyada yaptığı açıklamada Temmuz ayında Kırım’a Rusya’dan bir milyon turistin geldiğini iddia etti. Turist sayısının çoğalması ise yarımadadaki vaka sayısını artmasına neden oluyor.

SALGININ BAŞINDAN BU YANA TESPİT EDİLEN VAKA SAYISI: 1378

İşgalci yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda bin 378 koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi. Ayrıca toplam 21 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti ve bin 51 hasta iyileşti.

SALGINA DAİR GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR

Öte yandan, insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığını, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

İşgal altındaki Kırım’da 1 Haziran 2020 itibariyle kafe ve restoranlar açık alanlarda hizmet vermeye başladı. Hamam, spor salonları ve insanların toplu bulunduğu diğer yerler hala kapalı kalmaya devam ediyor. 15 Haziran 2020’den itibaren yarımadadaki dinlenme tesisleri de faaliyete başladı. Ayrıca 15 Haziran’dan itibaren Rusya’dan gelenler zorunlu karantinaya alınmazken, 15 Temmuz’dan itibaren de diğer ülkelerden gelenler için de zorunlu karantinanın kaldırıldığı duyuruldu.

Kırım
KORONAVİRÜS
Bunlara da bakın: