Kırım'da koronavirüs salgını: Son bir günde 113 yeni vaka!

Haberler
Zera Kırımlı
30 Eylül 2020, 18:26
Zera Kırımlı
30 Eylül 2020, 18:26

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 29 Eylül 2020 tarihinde 113 yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakasının tespit edildiği bildirildi.

Kırım’ın işgalci yönetimi, son bir günde yarımadanın genelinde 113 yeni vakanın tespit edildiğini ve 4 kişinin koronavirüs nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

TOPLAM VEFAT SAYISI 89’A ÇIKTI

İşgalci yönetimin açıkladığı verilere göre, salgının başından bu yana yarımadada toplamda 5 bin 577 Kovid-19 vakası tespit edildi. 3 bin 445 hasta iyileşti ve 93 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

VAKALARIN ÇOĞU AKMESCİT’TE TESPİT EDİLDİ

İşgalci yönetimin oluşturduğu yarımadada koronavirüs salgınının yayılmasını önleme merkezinin toplantısında konuşan Rusya İnsan Sağlığı ve Tüketiciyi Koruma Kurumunun (Rospotrebnadzor) sözde Kırım Müdürlüğü Başkanı Natalya Penkovskaya, salgının başından bu yana  tespit edilen vakaların neredeyse yüzde 50’sinin Akmescit’te tespit edildiğini bildirdi.

SÖZDE SAĞLIK BAKANI GÖREVDEN ALINDI

Öte yandan toplantıdan sonra Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov sosyal medya üzerinde yaptığı açıklamada, Kırım’ın sözde Sağlık Bakanı İgor Çemodanov’un görevinden alındığını duyurdu.

Aksyonov yaptığı açıklamada, “Kırım’ın Sağlık Bakanı görevine Aleksandr Ostapenko atanacak.” diye bildirdi.

Çemodanov’un görevden alınma sebebi henüz bilinmiyor. Sözde Sağlık Bakanı görevine atanması beklenen Ostapenko ise şu an Akmescit’teki  Semaşko Hastanesinin Başhekimliğini yapıyor.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

Bilindiği gibi, insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.