Kırım'da koronavirüs salgını: Eski kısıtlamalara yenileri eklendi

Haberler
E. K.
22 Haziran 2021, 17:44
E. K.
22 Haziran 2021, 17:44

Rus işgali altındaki Kırım’da koronavirüs vaka sayıları artmaya devam ederken, işgal yönetimi 1 Eylül 2021 tarihine kadar tüm eğlence ve yemek işletmelerine koronavirüs kısıtlamaları uyguladı, mezuniyet partilerini yasakladı ve hizmet sektörü çalışanlarına aşı zorunluluğu getirdi.

Koronovirüs vakalarının artmaya devam ettiği Kırım’da işgal yönetimi yeni koronavirüs kısıtlamaları getirdi. Rus işgalindeki Kırım’ın sözde Başkanı Sergey Aksyonov’un kararıyla 1 Eylül 2021 tarihine kadar tüm eğlence ve yemek işletmelerine kısıtlamalar uygulandı, mezuniyet partilerini yasaklandı ve hizmet sektörü çalışanlarına aşı zorunluluğu getirildi.

HAFTA SONU VE BAYRAM GÜNLERİ EĞLENCE MERKEZLERİ KAPANACAK

Aksyonov’un kararına göre, hafta sonu ve bayram günleri tüm eğlence merkezleri kapalı olacak, yemek işletmeleri saat 23.00 ile 08.00 arası sadece paket servisi yapacak, alışveriş ve eğlence komplekslerinde eğlence etkinlikleri düzenlenmeyecek. Akmescit şehri ve bölgesinde, Yalta ve Aluşta kentlerinde mezuniyet partileri yapılamayacak, tiyatro ve sinem salonları yüzde 50 kapasite ile hizmet verecek. Bunun yanı sıra turizm, yemek ve ulaşım sektörü çalışanlarına aşı zorunluluğu getirildi.

VAKA SAYILARI GERÇEĞİ YANSITMIYOR

İşgal yönetiminin verilerine göre, Kırım’da (Sivastopol şehri hariç) son bir günde 201 yeni koronavirüs vakası tespit edildi, 5 kişi hayatını kaybetti. Rus işgali altındaki Kırım Özerk Cumhuriyetinde salgının başından bu yana bin 455 kişinin koronavirüsten dolayı hayatını kaybettiği belirtildi.

Öte yandan insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığını ve gerçek vaka sayısının resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.