Kırım'da koronavirüs hastalarına verilen ilaçlar ne kadar güvenli?

Haberler
Ömer Cihad Kaya
28 Ekim 2020, 13:57
Ömer Cihad Kaya
28 Ekim 2020, 13:57

Dünyayı etkisi altına alan yeni tip koronavirüs salgını, Rus işgali altındaki Kırım’da da hayatı derinden etkiliyor. Son dönemde, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden vatandaşlar, hastanelerdeki yetersizlikten, işgalci yönetimin ihmalkar davranışlarından ve en önemlisi de koronavirüse karşı sağlık kuruluşlarındaki ilaç yetersizliğinden endişe duyuyor. Kırım Haber Ajansı, Kırım’da koronavirüs hastalarına verilen ilaçlara ilişkin reçetelere ulaşarak, verilen ilaçların muhteviyatı ve yaşanan ihmal sürecine ilişkin uzman görüşlerine başvurdu.

Kırım’ın işgalci yönetimince paylaşılan verilere göre, şu ana kadar 10 binin üzerinde koronavirüs vakasının görüldüğü yarımadada, pek çok insan hastanelerdeki ilaç yetersizliği yüzünden salgınla mücadelede yeterli tıbbi tedaviye ulaşamıyor. Konu, Kırım Tatar Milli Meclisi Refat Çubarov’un da gündeminde yer aldı. KTMM Başkanı Çubarov, Kırım’da koronavirüs hastalarının gerektiği şekilde ilaca sahip olamadığını bildirerek, Kırım’da koronavirüs hastalarına verilen ilaç ve vitaminlerin listesini sosyal medya üzerinden paylaştı.

UZMANLARIN İLAÇLAR HAKKINDA BİR ÇOK ÇEKİNCESİ VAR!

Kırım Haber Ajansı, bahsi geçen ilaçların koronavirüs hastalarına ne gibi bir faydası olduğunu, gerçekten tedaviye karşılık verip vermediğini teyit etmek için uzmanlara başvurdu. Uzmanlara göre, Kırım’da hastalara verilen ilaçların muhteviyatı ve tedavi şekli, yöntemi bir çok soru işareti barındırıyor.

QHA, Kırım’da koronavirüs şüphesi taşıyan, ayakta tedavi gören veya hastalık tanısı konan şahıslara verilen reçetelere ulaştı. Ulaşılan reçetelerin imzasız ve mühürsüz olmaları bir yana hastalara verilen ilaçların birçoğu, hastalığın en ağır evresinde dahi verilmemesi gereken ve ölümcül sonuçlar doğurma ihtimali bulunuyor. Kırım’daki bir diğer sorun ise hastaların bu ilaçları temin etmek için herhangi bir merci bulamaması. Zira, Kırım’da şu an 10 bini geçen vaka sayısına rağmen eczanelerde çok çok kısıtlı sayıda ilaç bulunuyor.

UZMANLARIN GENEL GÖRÜŞÜ, KIRIM’DA VERİLEN TEDAVİ İLAÇLARIN ÇOĞU AĞIR HASTALAR İÇİN!

Uzmanlara göre, Rus işgali altındaki Kırım’da hastalara verilen ilaçların bir çoğu, koronavirüs hastalığının son evresinde verilen ağır ilaçlar. Bu ilaçların bir çoğu, hastalığı ayakta atlatabilecek hastaları fizyolojik ve biyolojik anlamda ciddi yan etkiler doğurabilecek cinsten.

Ankara Şehir Hastanesi koronavirüs servisinde çalışan bir uzman hekim, “Burada çok çeşitli ilaçlar var. Ama yüzde 90’ı pıhtı atmasın diye kullanılan kan sulandırıcı iğne ve haplar, steroidler, solunum yolu enfeksiyonunda kullanılan antibiyotik bir de hava yollarını açan astım ilacı benzeri ilaçlar. Yani hemen hemen hepsi covid hastasının şikayetine göre kullanılabilecek şeyler ancak hastalığın seyrine göre yan etkileri de ölümcül sonuçlar verebilir.” ifadelerini kullandı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinden koronavirüs servisinde çalışan bir uzman hekim ise verilen ilaçların ölümcül sonuçlarına ilişkin şunları söyledi:

“Türkiye’de erken dönemde hastalara 3-4 ilaç başlanıyor. Ülkemizde, bir an da bu kadar ağır ilaçların yüklenmesi söz konusu değil. C ve D vitamini, Çinko faydası görülmüş takviyeler. Ama bu kadar erken dönemde örneğin, steroidlerin kullanılması tedavi biçimi açısından doğru değil. Cefepim isimli ilaç antibiyotik bu rutin ancak Clexane isimli düşük molekül ağırlıklı heparin ilacı rutin bir uygulama değil. Kurantil isimli ilaç, yoğun bakımdaki hastalara verilen türden Türkiye’deki covid-19 hastalarına hiçbir şekilde kullanılmayan ilaçlar.”

Uludağ Üniversitesinden bir uzman doktorun görüşü de Kırım’da ayakta tedavi görmesi gereken hastalara ağır ilaçların verildiğini yönünde:

Genel olarak çok fazla kan sulandırıcı tarzında ilaçlar ve steroidler verilmiş. Steroid normalde hastaların bağışıklığı baskılar ve bağışıklık sistemini düşürür. Yani koronavirüs salgını gibi en önemli meselenin bağışıklık olduğu bir hastalık ile karşı karşıyasınız ve immün( bağışıklık) sistemini baskılayan tarzda ilaçlar veriyorsunuz hastalarına akıl alır gibi değil. Hastalık çok ilerlemediği sürece immün yanıt baskılanması istenen bir şey değildir. Ayrıca covid-19 virüsünün, etkilediği akciğer ve Koah hastaları için gereken ilaçlar ile, kalp damar sistemi rahatsızlıklarına yönelik ilaçlar verilmiş.

RUS İŞGALİ ALTINDAKİ KIRIM’DA İLAÇ REZALETİ

Rus işgali altındaki Kırım’da, koronavirüs salgınıyla mücadelede rezalet derecesine varacak uygulamalara yer verildiği öğrenildi. Hastalara verilen ilaçların niteliği ve tedavi yöntemindeki ihmal ve usulsüzlükler ayyuka çıkmış durumda. Kırım Haber Ajansının, koronavirüs hastalarına yönelik verilen reçete ve ilaçlara ulaştı. Reçetelerde, “Ambroxolum, Bromhexine, Methylprednisolone, Clexane, Xarelto, Sumamed (azitromisin), Cefepime, Adaptol, Panangin, (Zinnat) Sefuroksim” isimli ilaçlar yer alıyor.

Uzmanlar, ulaşılan belgelerde Metypred isimli ilacın kortizol ve steroid tedavisinde kullanılan ilaçlar olduğu aktarıyor. Etken maddesi “Metilprednizolon” olan, steroid türevi bir ilaç olup vücudun mikroorganizmalara karşı verdiği bağışıklık yanıtını düşürmek için kullanılıyor. Uzman doktorlar, Kırım’daki hastaların, bağışıklık sistemi yeterli olduğu için ayakta tedavi görebilen hastalara, bağışıklık sistemini düşüren ilaçları vermesinin hastaların sağlığı için ciddi bir tehdit olduğunu bildiriyor.

Kırım’da hastalara verilen bir diğer ilaç türü de Clexane isimli pıhtılaşma önleyici ilaç. Yine uzman doktorlar, ayakta tedavi gören hastalara verilemeyecek türden bir ilaç olduğunu aktarmıştı. Bu ilaç, yatan hastalara verilen ve korona tedavisinde kullanılsa da yoğun bakım tedavisinin bir parçası olarak kullanılıyor.

Kırım Haber Ajansının ulaştığı bir diğer ilaç olan Ambroxolum ise balgam söktürücü (mukolitik) bir semptom giderici ilaç olarak kullanılıyor. Uzmanlar, Kırım’daki hastalara verilen bu ilacın da hatalı sebeplerle verildiğini ileri sürüyor. Uzman doktorlar, balgamın bakteriyel enfeksiyon sonucu oluşabileceğini söylerken; koronavirüse karşı kullanmanın ne kadar doğru olacağı konusunda şüphe besliyor.

Konuyla ilgili Kırım’da koronavirüs hastalarına verilen ilaçlar:

KIRIM’DA REÇETE REZALETİ

Kırım’daki hastanelerdeki yanlış tedavi süreci ve ihmaller bununla da bitmedi. Kırım Haber Ajansının ulaştığı bilgilerde, hastalara verilen reçetelerin resmi bir hüviyet taşımadığı çoğu zaman mühürsüz ve imzasız reçetelerin verildiği öğrenildi. Uluslararası sağlık standartlarına göre, hekimlerin muhakkak surette imza ve mühürlü bir şekilde reçete vermesi gerekiyor.

Kırım’daki usulsüz eylemler hakkında son günlerde sosyal medya üzerinden birçok Kırım sakininin, ilaçların ağır tesirleriyle ilgili endişelerini bildirmesiyle doktorların bu yönteme başvurduğu anlaşıldı. Doktorlar, hastalar için ölümcül neticeler doğuracak olan ilaçları el yazılarıyla, gayrıresmi yollardan temin etmeleri yönünde hasta yakınlarına telkin ediyorlar.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov 24 Ekim 2020 tarihinde Facebook hesabından yaptığı konuya ilişkin açıklamasında, “Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da Kovid-19’un yayılmasının felaket epidemiyolojik durumun oluşmasına neden oldu. İşgal altındaki Kırım’ın tıp ve eczane tesislerinde, Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

KIRIM’DA SON BİR GÜNDE 318 VAKA TESPİT EDİLDİ!

Ruya tarafından işgal edilen Kırım’da son 24 saatte 63’ü Akyar’da olmak üzere 318 yeni koronavirüs vakası tespit edildi.

Öte yandan işgalci yönetimin bugün sabah saatlerinde yaptığı açıklamaya göre, işgal altındaki yarımadada bir kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

TOPLAM VAKA SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Salgın başından bu yana işgal altındaki Kırım’da toplam 10 bin 225 kişi Kovid-19’a yakalandı, 177 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını yitirdi.