Kırım'da koronavirüs durumu kötüleşiyor: KTMM AGİT ve BM'ye seslendi

Haberler
Anife Bilal
27 Ekim 2020, 15:57
Anife Bilal
27 Ekim 2020, 15:57

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM), işgal edilen Kırım’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının hızla yayılması sonucu “felaket bir durumun” oluştuğunu bildirerek, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Ukrayna Gözlem Misyonunu ve Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Gözlem Misyonunu yarımadayı ziyaret etmeye ve durumu gözlemeye davet etti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, dün sosyal medya üzerinden KTMM Başkanlık Divanı’nın “Kırım’da, koronavirüs salgınının yayılmasından kaynaklanan felaket epidemiyolojik durum hakkında” başlıklı açıklamasını yayımladı. Açıklamada, Rus işgalci yönetimin Kırım’daki gerçek koronavirüs durumunu gizlediği belirtilirken, AGİT ve BM gözlem misyonlarına işgal altındaki yarımadaya ziyaret düzenleme çağrısı yapıldı.

“KORONAVİRÜS HASTALARI HASTANEYE YATIRILMIYOR”

KTMM Başkanlık Divanının açıklamasında şu ifadelere yer verildi:

“Geçici işgal altında bulunan Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol’deki (Akyar) günlük vaka sayıları, mevcut sağlık kurumlarının ve doktorların sağlayabileceği imkanları uzun süre önce aştı. Bunun sonucu, ağır durumda olanlar da dahil olmak üzere çoğu koronavirüs hastaları tedavi için hastaneye yatırılmıyor ve bu durum onları doğrudan ölüme mahkum ediyor. 

“KIRIMLI SİYASİ TUTSAKLARIN SAĞLIK DURUMLARI GİZLENİYOR”

Kırım’ın Rus işgalci yönetimi, toplum ve uluslararası örgütlerden gerçek Kovid-19 hasta ve vefat sayılarını gizliyor. Hastanelerde çalışan sağlık çalışanlarına, ölenlerin ölüm belgelerinde, Kovid-19’a eşlik eden hastalıklardan birini ölüm sebebi olarak belirtmeleri konusunda kesin talimat verilmiştir. Hapishanelerdeki salgın durumu ve Kırımlı siyasi tutsakların sağlık durumlarıyla ilgili bilgiler gizleniyor.

“HASTALAR TARAFINDAN İSTENEN İLAÇLAR EKSİK”

Geçici Rus işgali altında bulunan Kırım’ın hastane ve eczanelerinde devamlı Kovid-19 tedavisi için gerekli olan ve doktorlar ile hastalar tarafından en çok talep edilen ilaçların eksikliği mevcuttur. Kırım’dan gelen günlük bilgilerin analizi, işgalci devlet Rusya’nın işgal altındaki topraklarda yaşayan nüfusun sağlığı ve hayatı korumasına yönelik tedbirlerinden kaçınmasının, Kırım sakinlerinin büyük ölüm oranına dönüşme tehdidi taşıyan felaket epidemiyolojik durumun ana sebeplerinden olduğunu gösteriyor.”

KIRIM’I ZİYARET ETMETE DAVET EDİLDİ

KTMM Başkanlık Divanı yaptığı açıklamada, AGİT Ukrayna Gözlem Misyonunu ve BM İnsan Hakları Gözlem Misyonunu yarımadadaki durumu incelemek için işgal altındaki Kırım’ı ziyaret etmeye davet etti.

Bununla birlikte KTMM, Dünya Sağlık Örgütünü (DSÖ) Ukrayna yönetimiyle işbirliği yaparak koronavirüs  salgını şartları çerçevesinde Kırım sakinlerine kaliteli tıbbi bakım sağlamak için acil önlemler almaya çağırdı.

İŞGALCİLERE GÖRE YARIMADADAKİ KORONAVİRÜS HASTA SAYISI 10 BİNİ AŞTI

Bilindiği gibi, Kremlin kontrolündeki yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da tespit edilen Kovid-19 vaka sayısı 10 bini aştı ve 179 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

KIRIM’DAKİ GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR!

İnsan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığı, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

İLAÇ YETERSİZLİĞİ YAŞANIYOR

Öte yandan sivil aktivistler sosyal medyada yaptıkları açıklamalarda, koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının her geçen gün arttığını, Kırım’daki tüm hastanelerin dolu olduğu ve hastalar için ilaç eksikliğinin yaşandığını duyurdu.

KTMM BAŞKANI ÇUBAROV’DAN KIRIM İÇİN İLAÇ YARDIMI ÇAĞRISI

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, 24 Ekim 2020 tarihinde yaptığı açıklamada, Kırım’daki koronavirüs salgınının hızla yayıldığına dikkat çekerek, “İşgal altındaki Kırım’ın hastane ve eczanelarinde Kovid-19 tedavisi için en gerekli olan ilaçlarla ilgili sürekli bir sıkıntı yaşanıyor.” ifadelerini kullandı. 

Çubarov ayrıca, Kırım’da eksik olan ilaçların sağlanması konusunda yardımcı olma çağrısında bulundu.