Kırım'da koronavirüs durumu: 12 yeni vaka tespit edildi

Güncel
Zera Kırımlı
15 Temmuz 2020, 13:42
Zera Kırımlı
15 Temmuz 2020, 13:42

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da son bir gün içinde 1’i Akyar’da (Sivastopol) olmak üzere 12 yeni koronavirüs vakası tespit edildi. 

İşgalci yönetim tarafından yapılan açıklamaya göre, 4 vaka yurt dışından gelen kişilerde tespit edildi. 

SALGININ BAŞINDAN BU YANA KORONAVİRÜSTEN 17 KİŞİ ÖLDÜ

İşgalci yönetimin verilerine göre, salgının başından bu yana Kırım’da toplamda 1183 koronavirüs (Kovid-19) vakası tespit edildi. Ayrıca 5’i Akyar’da olmak üzere 17 kişi koronavirüs nedeniyle hayatını kaybetti.

SALGINA DAİR GERÇEK VERİLER GİZLENİYOR

Öte yandan, insan hakları savunucuları, Kırım’da işgalcilerin açıkladığı koronavirüs vaka sayısının gerçeği yansıtmadığını, gerçek vaka sayısının, resmi verilerin çok üzerinde olduğunu ifade ediyor.

NORMALLEŞME SÜRECİ BAŞLADI

İşgal altındaki Kırım’da 1 Haziran 2020 itibariyle kafe ve restoranlar açık alanlarda hizmet vermeye başladı. Hamam, spor salonları ve insanların toplu bulunduğu diğer yerler hala kapalı kalmaya devam ediyor. 15 Haziran 2020’den itibaren yarımadadaki dinlenme tesisleri de faaliyete başladı. Ayrıca 15 Haziran’dan itibaren Rusya’dan gelenler zorunlu karantinaya alınmazken, 15 Temmuz’dan itibaren de diğer ülkelerden gelenler için de zorunlu karantinanın kaldırıldığı duyuruldu.