Kırım’da Kırım Tatar siyasi tutsaklar için dua edildi

Haberler
E. K.
13 Mayıs 2019, 14:03
E. K.
13 Mayıs 2019, 14:03

İşgal altındaki Kırım’ın farklı yerlerinde, 11-12 Mayıs 2019 tarihlerinde Kırım Tatar siyasi tutsaklar için toplu dua etkinliği gerçekleştirildi.

Kırım Dayanışması grubunun bildirdiğine göre, 11 Mayıs günü Akmescit bölgesinin Mamak (Stroganovka) köyünde 27 Mart tarihinde Rus işgalcilerce alıkonulan 24 Kırım Tatarı ve diğer Kırım Tatar siyasi tutsakların evlerine dönmesi için dua edildi.

12 Mayıs 2019 günü de Kırım Tatarları, Bahçesaray ve Eski Kırım şehirlerinde, Seyitler (Nijnegorsk) kasabası, Ak Kaya, Foti Sala, Bağça Eli, Yanı Sarabuz, Kambar Vakıf ve diğer bir sıra köyde siyasi tutsaklar için dua etti.

İŞGALCİLERDEN KIRIM TATARLARININ EVLERİNE EŞ ZAMANLI BASKINLAR

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailenin evine toplu baskınlar düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskın sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Baskın sırasında evde bulunamayan dördüncü Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un nerede olduğu halen tespit edilemedi. Eşinin, Yayaçikov’un kaçırıldığına dair polise ihbarda bulunduğu öğrenildi.

Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

30 Mart tarihinde işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.