Kırım'da Kırım Tatar Bayrak Günü kampanyası

Güncel
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 15:59
Anife Bilal
25 Haziran 2019, 15:59

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da 26 Haziran Kırım Tatar Bayrak Günü öncesinde “Özgürlük Maratonu” isimli eylem başlatıldı.

Yarımadada yaşayan Kırım Tatarları Kırım’ın farklı yerlerinde Kırım Tatar bayrağı altında toplanarak yaşadıkları şehir ve köylerinin tarihi, ayrıca tarihi Kırım Tatar adları hakkında bilgi veriyor.

Койлеринын бизим адларыны къайтармагъа меджбурмыз!

Опубліковано Роланом Османовим Понеділок, 24 червня 2019 р.

Eyleme katılanlar Kırım Tatarlarını evlerinin tepesine bayrak çekerek yarımadanın gerçek sahipleri olduğunu göstermeye davet etti.

Yarımadada yaşayan Kırım Tatarlarının aktif bir şekilde Kırım Tatar Bayrak Günü dolayısıyla düzenlenen eyleme katıldığı görüldü.

#BayraqAreketi ?Tolban köyünde Qoşuluñız, dostlar ☀️#BayraqKünü #Nefes

Опубліковано Elmaz Qırımlı Понеділок, 24 червня 2019 р.

У разбитого и восстановленного памятника жертвам войны крымским татарам , жителям этого села, до депортации!

Опубліковано Роланом Османовим Вівторок, 25 червня 2019 р.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal işgalci yönetimin geleneksel kutlama eylemleri düzenlemeye izin vermediğini belirterek, “Arkadaşlarımızla yeni bir şey oluşturmaya karar verdik. Yönetimden izin almak yerine biz küçük bir grup olarak farklı yerleşim yerlerini dolaşarak insanlarla bir araya gelme ve küçük etkinlikler düzenleme kararı aldık.” diye kaydetti.

Бахчисарайлылар байракъ арекеты ойле къаршилайляр!

Опубліковано Роланом Османовим Вівторок, 25 червня 2019 р.

KIRIM TATAR BAYRAK GÜNÜ

Hatırlanacağı üzere18 Mayıs 1944’teki büyük sürgünden sonra büyük mücadelelerle Vatan Kırım’a dönen Kırım Tatarları, Akmescit’te 74 yıl aradan sonra II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nı topladı. 26 -30 Haziran 1991 tarihleri arasında toplanan II. Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda  Gökbayrak milli bayrak olarak Kurultay salonlarına asılmıştı. Kırım Tatar Milli Kurultay’ı  2010 yılında 26 Haziran tarihini Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak ilan etti.

Kırım Tatar Milli Bayrak Günü ilk kez 2010 yılında kutlandı. Aynı yıl düzenlenen 5’inci Kırım Tatar Milli Kurultayı’nda 26 Haziran tarihinin her yıl Kırım Tatar Milli Bayrak Günü olarak kaydedilmesi kararı kabul edildi.

Kırım Tatar Bayrak Günü’nün kutlandığı 26 Haziran tarihinde Kırım’da başkent Akmescit ve diğer yerleşim yerlerinde her yıl binlerce insanın katılımıyla çeşitli etkinlikler düzenleniyordu. Fakat Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Kırım Tatar Bayrak Günü vesilesiyle düzenlenen etkinlikler Kırım Tatar Milli Meclisi’nin koordinasyonuyla Kırım Tatar sivil toplum kuruluşlarınca Ukrayna’nın ana kısmında gerçekleştirilmeye başladı.