Kırım'da işgalcilerle iş birliği yapanlar mercek altında: 20 bin kişi inceleniyor

Haberler
E. K.
12 Nisan 2019, 16:36
E. K.
12 Nisan 2019, 16:36

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra Ukrayna’nın ana kısmında faaliyetlerine yeniden başlayan Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığı, işgal sırasında Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) şehrinde kolluk kuvvetleri organlarında farklı görevlerde çalışan 20 bin kişinin kimlik bilgilerini tespit etti.

Savcılıktan yapılan açıklamada, “Bu kişilerle ilgili olarak, vatana ihanet veya diğer suçlara olası bir katılımın kanıtlanması ve söz konusu kolluk kuvvetleri kurumlarının her bir çalışanı hakkında yasal kararın alınması için gerekli tüm önlemlerin alındığı mahkeme öncesi bir soruşturma yapılıyor.” denildi.

Kırım Savcılığının, Kırım Özerk Cumhuriyeti’nin işgaline katılanlara verilecek cezanın kaçınılmazlığını sağlamak için her türlü çabayı gösterdiği ifade edildi.

Daha önce Ukrayna Askeri Başsavcısı Anatoliy Matios, Kırım Özerk Cumhuriyeti’ne hizmet eden 8 binden fazla askerin yeminlerine ihanet ederek işgalcilerin tarafına geçtiğini bildirmişti. Bunun dışında Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinin ardından 3 bin 197 Ukraynalı askerin aileleri ile birlikte Ukrayna’nın anakarasına geçtiği de belirtilmişti.