Kırım'da işgalcilerden 30 Kırım Tatarına hapis ve para cezası!

Haberler
E. K.
25 Kasım 2021, 11:22
E. K.
25 Kasım 2021, 11:22

Rus işgali altında bulunan Kırım’da, 12 günlük hapis cezasından sonra tahliye edilen avukat Edem Semedlâyev’i karşılamaya geldiği sırada işgalci güçlerce alıkonulan 30 Kırım Tatarına idari para ve hapis cezaları verildi. Kadınlar para cezalarına çarptırılırken, alıkonulan erkekler 10 ila 13 gün hapis cezasına çarptırıldı.

Rus işgalindeki Kırım’da 23 Kasım günü, işgalcilerce 12 gün hapis cezasına çarptırılan ve o gün serbest bırakılan Avukat Edem Semedlâyev’i karşılamaya geldiği sırada alıkonulan ve aralarında 9 kadının da olduğu 30 Kırım Tatarı para ve hapis cezalarına çarptırıldı. İşgalci mahkeme, 9 Kırım Tatar kadınını 10 bin ila 15 bin ruble para cezasına çarptırırken, 21 Kırım Tatar erkeği de 10 ila 14 gün hapis cezasına çarptırıldı.

İŞGALCİ RUSYA’DAN KIRIM TATARLARINA BASKILAR: HAPİS CEZASI VE PARA CEZALARI!

Akmescit’teki (Simferopol) sözde mahkemelerde dün 24 Kasım tarihinde yapılan duruşmalar sırasında Elvina Azizova 10 bin ruble, Nayle İbragimova 10 bin, Fatime Yanikova 10 bin, Elmaz Abdurahmanova 11 bin, Reyhane Kulametova 11 bin, Ayşe Arslanova 11 bin, Safinaz Gazançiyan 11 bin, Lemara Umerova 11 bin, ve Alfiya Zudiyeva 11 bin ruble para cezasına çarptırıldı.

Bunun yanı sıra işgalciler; Kemal Nemetullayev, Simar Ablâlimov, Remzi Nimetullayev ve Lenur Appazov’a 10’a gün, Ruslan Azizov, Smail Abduramanov, Reşat Paralamov, Alim Aliyev, Murtaza Fahriyev, Alim Süleymanov, Selim Teyfukov, Zekirya Demerci, Settar Settarov, Server Çolakçik ve Kemal Abdurazakov’a 12’şer gün, Dlâver İbragimov, Ernest Seytosmanov, Samil Kurtbekov ve Enver Alimov’a 13’er gün, Vilen Temeryanov ve Mustafa Seydaliyev’e 14’er gün idari hapis cezası verdi.


İŞGALCİ MAHKEMEDEN KIRIM TATAR SİYASİ TUTSAKLARI SAVUNAN AVUKATA HAPİS CEZASI

Rus işgali altındaki Kırım’ın Akmescit kentindeki sözde Merkez Bölge Mahkemesi, 11 Kasım 2021 tarihinde, Kırım Tatar avukat Edem Semedlâyev’i güya “polis görevlisinin talebine uymamak ile” suçlu bularak hakkında 12 gün tutukluluk ve 4 bin ruble para cezası kararı vermişti.