Kırım'da işgalci yönetim binasına sarı mavi boya atan Kırımlı genç tutuklandı

Güncel
Manas
14 Temmuz 2022, 15:56
Manas
14 Temmuz 2022, 15:56

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kezlev kentinde işgalcilerin kontrolündeki sözde belediye binasına sarı mavi boya atan Kırımlı ressam Bogdan Ziza, işgalciler tarafından tutuklandığı bildirildi. Kırımlı genç ressamın 3 ay tutuklu kalacağı öğrenildi.

Rus işgali altındaki Kırım’ın Kezlev kentinde işgalcilerin kontrolündeki sözde belediye binasına sarı mavi boya atan genç Kırımlı ressam Bogdan Ziza tutuklandı. 28 yaşındaki Ziza’nın 3 ay tutuklu kalacağı bildirildi.

Kırım İnsan Hakları Grubu tarafından 13 Temmuz 2022 tarihinde, konuyla ilgili yapılan açıklamada, tutukluluk kararının Akmescit (Simferopol) sözde Kıyiv Bölge Mahkemesi hakimi Sirenko tarafından 12 Temmuz’da alındığı duyuruldu. Ayrıca, Haziran ayı başında, Kırım sözde Yüksek Mahkemesi’nin hakimi Olena Spasyonova’nın, Ziza’yı tutuklama kararını onadığını aktardı. Aynı zamanda Bogdan Ziza’nın terörle suçlanmadığını, bunun yerine Rusya Ceza Kanunu 205. maddesinin 30. fıkrası (suç girişimi) ve 167. maddesinin 2. Fıkrası (başkasının malını kasıtlı olarak yok etme veya zarar verme) ile suçlandığını aktardı.

Ayrıca Kırım İnsan Hakları Grubu, Akmescit (Simferopol) sözde Kıyiv Bölge Mahkemesi’nin Kırımlı ressam Bogdan Ziza‘nın tutukluluk süresini 3 ay daha uzattığını da aktardı.

İŞGALCİLERDEN GENÇ RESSAMA İŞKENCE!

Bogdan Ziza alıkonulduktan bir gün, sonra Rus propaganda medyası tarafından bir video paylaşılmıştı. Videoda genç ressamın “suçunu itiraf ettiği” görüntüler yer alıyordu. Bogdan Ziza’nın yakınları ve arkadaşları suçunu itiraf ettirmek için işgalcilerin genç Kırımlıya baskı ve işkence uyguladığını söylemişlerdi.

İşgalcilerin paylaştığı sözde itiraf videosunu yorumlayan Bogdan Ziza’nın kuzeni Oleksandra Barkova, “Darp edildiği ve ona işkence uygulandığı görünüyor. Korkmuş görünüyor ve tişörtü yırtılmış. Bence onu hazırladıkları bir metni okuması için zorladılar. Bu açıklamayı isteyerek yaptığına inanmıyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Kırım’ın işgalci Rus yönetimi, 16 Mayıs 2022 tarihinde Kezlev’de işgalcilerin kontrolündeki sözde belediye binasına sarı mavi renklerde boya atan aktivisti “terörizmle” suçladı. Rusya Federal Güvenlik Servisi sözde Kırım Müdürlüğünden yapılan açıklamada, genç adamın 16 Mayıs tarihi sabah saat 04.00 civarında belediye binasına sarı mavi boya döktükten sonra binaya molotof kokteyli attığı iddia edilmişti.