Kırım'da işgalci polisin gözetiminde Kırım Tatar soykırım kurbanları anılıyor

Haberler
E. K.
18 Mayıs 2021, 16:10
E. K.
18 Mayıs 2021, 16:10

Kırım Tatar halkının Vatan Kırım’dan sürgün edilmesi ve soykırıma uğramasının 77. yıl dönümü kaydediliyor. Kırım’da 2014 Rus işgalinden önce 18 Mayıs’ta Akmescit’in (Simferopol) merkez meydanında büyük matem mitingi yapılıyor, ilçelerde de Kırım Tatarları toplu şekilde sürgün anıtları önünde toplanıp anma etkinlikleri düzenliyorlardı. Ancak günümüzde Rus işgalciler, çeşitli bahanelerle söz konusu mitingleri yasaklıyor, 18 Mayıs öncesi de Kırım Tatar aktivistlere Rusya’nın “aşırılıkla mücadele ve mitinglerin düzenlenmesi ile ilgili yasalarının kabul edilemez” olduğu hakkında uyarı kağıtları dağıtıyor.

Bugün, Ukrayna’nın ana kısmında ve dünyanın farklı yerlerinde olduğu gibi 7 yıldır Rus işgali altında bulunan Kırım’da da 1944 Kırım Tatar sürgün ve soykırım kurbanları anılıyor. İşgalcilerin tüm baskılarına rağmen Kırım Tatarları, 1944 Kırım Tatar sürgününün 77. yıl dönümü dolayısıyla yarımadadaki sürgün anıtlarına çiçekler bırakıyor ve soykırım kurbanlarını dualarla yâd ediyor. Kırım’da işgalcilerin 18 Mayıs 1944 soykırım yıl dönümü dolayısıyla büyük mitinglerin yapılmasına, halkın toplanmasına izin vermemesi nedeniyle Kırım Tatarları ayrı ayrı ya da küçük gruplar halinde yarımadadaki sürgün anıtlarına çiçekler bırakıyorlar, dualar okuyor, camilerde dua merasimleri düzenliyor.

SÜRGÜN ANITININ YAPILMASI GEREKEN YERDE ANMA TÖRENİ

Kırım’ın başkenti Akmescit’te bir grup Kırım Tatarı, tren garının önündeki medyanda yıllardır dikilmesi planlanan ama bugüne kadar dikilemeyen sürgün anıtının olacağı yerde toplanıp dualar okuyup soykırım kurbanlarını andılar.

Etkinlik sırasında konuşan Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı Nariman Celal, halkın vatan Kırım’da korkmadan rahat yaşaması için Kırım’ın özgürlüğe kavuşması gerektiğini kaydetti. Etkinliğin yapıldığı yerde dikilmesi planlanan anıtın yıllardır dikilemediğini kaydeden Celal, “En büyük ve en kıymetli abide yüreklerimizdedir. Bu duyguları çocuklarımıza, torunlarımıza, bütün dünyaya anlatmamız, aşılamamız gerekiyor.” dedi.

Küçük bir grup Kırım Tatarı tarafından düzenlenen bu anma etkinliği çok sayıda işgalci polis görevlisinin gözetimi altında yapıldı.

18 MAYIS 1944 KIRIM TATAR SÜRGÜNÜ VE SOYKIRIMI

Sovyet hükûmeti, Stalin’in emriyle 18 Mayıs 1944’te Kırım’daki tüm Kırım Tatarlarını sürgün etti. Sürgün sırasında Kırım Tatarlarının büyük bir çoğunluğu Kızılordu’da Alman Nazi ordusuna karşı savaşıyordu. Orta Asya ve Sibirya’ya sürgün edilen Kırım Tatarlarının yüzde 46’sı yolda veya gittikleri yerlerde açlık, susuzluk ve hastalık gibi çeşitli sebeplerden dolayı hayatını kaybetti. Kırım Tatarları, 1989’un sonuna kadar sürgün yerlerinde zorla tutuluyordu.

Anavatan Kırım’a geri dönme teşebbüsleri, hapisle ve yeni sürgünle cezalandırılıyordu. Kırım Tatar adı yok edilmişti. Bunun sonucunda Kırım Tatar halkı büyük kayıplar yaşadı. Sovyetler Birliğinin dağılmasıyla birlikte Kırım Tatarları vatana dönmeye başlarken 150 bini maddi yetersizlik ve yasal engeller nedeniyle Orta Asya’da kaldı.

2015 yılında Ukrayna Parlamentosu, Kırım Tatar Sürgünü’nü soykırım olarak kabul etti ve 18 Mayıs tarihini “Kırım Tatar Soykırım Kurbanlarını Anma Günü” olarak ilan etti. 2019 yılında Letonya ve Litvanya 18 Mayıs 1944 Kırım Tatar Sürgününü soykırım olarak tanıdılar.