Kırım’da işgalci mahkeme, 4 Kırım Tatarının esaretini uzattı

19 Aralık 2019, 22:08

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın sözde Yüksek Mahkemesinde, Kırım Tatarlarına baskı uygulamak için kurgulanan sözde Hizb-ut Tahrir Davası kapsamında tutuklu olan İkinci Akmescit Grubundan Tofik Abdulgaziyev ve Rüstem Şeyhaliyev’in temyiz dilekçelerine bakıldı.

İŞGALCİ MAHKEMEDEN SİYASİ TUTSAKLARIN ESARETİNİ UZATMA KARARI

Kırım Tatar siyasi tutsak Tofik Abdulgaziyev, zorunlu psikiyatrik muayeneye gönderildiği için, duruşmaya iştirak edemezken, hem Abdulgaziyev hem de Şeyhaliyev’in yasa dışı alıkonulma süreleri Şubat 2020’ye kadar uzatıldı.  

Ayrıca, işgalci mahkeme, Seytveli Seytabdiyev ve Osman Arifmemetov’un tutukluluklarının uzatılmasına dair karara karşı verilen temyiz dilekçelerini de reddetti. Seytabdiyev ve Arifmemetov’un da, Şubat 2020’ye kadar tutuklu kalacakları öğrenildi.

İŞGALCİLERİN TOPLU BASKINI

Rus işgali altında bulunan Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatar halkına baskı uygulamak amacıyla uydurduğu sözde “Hizb-ut Tahrir” davası çerçevesinde 27 Mart 2019 tarihinde, en az 25 Kırım Tatar ailesinin evine toplu baskın düzenlendi.

Baskın sonucunda 20 Kırım Tatarı gözaltına alındı. Ayrıca, evlerinde arama yapılan soydaşlarını desteklemek için evlerin yakınına gelen iki aktivist gözaltına alındı. Bunlardan birine 5 gün hapis cezası, diğerine ise 500 ruble para cezası verildi.

28 Mart tarihinde ise Rus işgalcilerin, bir gün önce Kırım’da Kırım Tatarlarının evlerine düzenledikleri toplu baskınlar sırasında yerlerini tespit edemediği 4 Kırım Tatarından 3’ü; Remzi Bekirov, Osman Arifmemetov ve Vladlen Abdulkadırov Rusya’nın Rostov-na-Donu şehrinde gözaltına alındı. Dördüncü kayıp Kırım Tatarı Edem Yayaçikov’un da daha sonra gözaltına alındığı bildirildi. Kırım’ın sözde Kievskiy Bölge Mahkemesi, işgalcilerce 27 Mart tarihindeki baskınlar çerçevesinde alıkonulan Kırım Tatarları hakkında 15 Mayıs tarihine kadar tutukluluk kararı verdi.

Ukrayna Parlamentosu İnsan Hakları Yetkilisi (Ombudsman) Lyudmila Denisova, 30 Mart’ta yaptığı açıklamada işgalcilerce rehin alınan 23 Kırım Tatarının Rostov bölgesinde bulunduğunu bildirdi.

Cemil Gafarov, Akim Bekirov, Farhad Bazarov, Enver Ametov, Riza İzzetov, Bilal Adilov, Mecit Abdurahmanov, Tofik Abdulgaziyev, Alim Karimov, İzet Abdullayev, Asan Yanikov, Server Gaziyev, Rüstem Seythalilov, Rüstem Şeyhaliyev, Şaban Ümerov, Ruslan Süleymenov, Yaşar Muedinov, Seyran Murtaza, Erfan Osmanov, Seytveli Seytabdiyev 27 Mart 2019’da alıkonuldu; Vladlen Abdulkadırov, Osman Arifmemetov, Remzi Bekirov 28 Mart 2019’da alıkonuldu, Raim Ayvazov 16 Mart 2019’da, Eskender Süleymanov ise 10 Haziran 2019’da alıkonuldular.

Hizb ut-Tahrir davası
Kırım
mahkeme
Bunlara da bakın: