Kırım'da ilk "yeşil adamların" yerleştiği merkezde büyük yangın

Haberler
E. K.
07 Ekim 2020, 13:34
E. K.
07 Ekim 2020, 13:34

2014 yılının Şubat ayında Kırım’ı işgal eden, kıyafetlerinin rengi nedeniyle “yeşil adamlar” olarak adlandırılan Rus özel kuvvet askerlerinin yarımadada ilk yerleştikleri yerlerden biri olan Yalta dinlenme ve rehabilitasyon merkezinde büyük çaplı yangın çıktı.

Rusya Acil Durumlar Bakanlığı basın servisinden yapılan açıklamada, 7 Ekim sabah saat 6.45’te Yalta dinlenme ve rehabilitasyon merkezinde yangın çıktığına dair bildirim geldiği, ilk itfaiye ekiplerinin olay yerine bildirimden 8 dakika sonra geldiği kaydedilirken, “O sırada yangın alanı bin metrekare oluşturuyordu, yangın ahşap panellerin üzerinde hızla yayılıyordu. Moskova saatiyle 08: 17’de yangın 1200 metrekarelik bir alanda lokalize edildi.” ifadelerine yer verildi.

370 KİŞİ TAHLİYE EDİLDİ

İşgalciler, yangının kısa devre nedeniyle çıkmış olabileceğini, olay yerinden 370 kişinin tahliye edildiğini bildirdi.

Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra işgalciler Yalta dinlenme ve rehabilitasyon merkezini Rusya Savunma Bakanlığı’na bağladı.

Daha önce, silahlı Rus askerlerinin bulunduğu iki “Ural” askeri aracının 25 Şubat 2014 saat 17.00 sıralarında Yalta’ya giriş yaptığını gösteren video yayımlanmıştı.

YARIMADADA 6 YILDIR BASKI VE ZULÜM DEVAM EDİYOR

İşgalci Rus askerleri Kırım’a ilk olarak, 20 Şubat 2014 tarihinde girdi. Altı yıl önce bugün, sabahın erken saatlerinde plakaları sökülmüş askeri araçlar ve rütbe işaretleri taşımayan silahlı milisler Kırım’ın stratejik noktalarını ve hükûmet binalarını ele geçirmeye başladı.

Rus propaganda medyalarında “Kırım Özsavunması” oldukları iddia edilen, aidiyet işareti olmayan kamuflaj giymelerinden hareketle “yeşil adamlar” olarak da adlandırılan Rus askerleri ve onların yanında gezen işbirlikçi milisler, yarımadanın kontrolünü yasa dışı olarak ele geçirdi. Rus propaganda mekanizmasınca işgal, sözde “bağlanma” adı altında legalleştirilmeye çalışılsa da dünya kamuoyu bu adımı asla tanımadı.

Rus işgaliyle adeta “açık hava cezaevi”ne dönüşen Kırım yarımadası, bir yandan silahlandırma hamleleriyle dünyayı tehdit eden askeri bir üs haline getirildi. Diğer yandan da işgale direnen Kırımlılar baskı mekanizmasının sürekli hedefi haline geldi. Yarımadada 2014’ten beri Rus işgalini onaylamadıklarını ifade eden ve tutumlarıyla belirten Kırım Tatarları başta olmak üzere Ukrayna’ya bağlı kalmak isteyenler, kaçırılmalarla, düzmece davalarla, keyfi baskın ve sorgularla korkutulmaya çalışılıyor.

SİLAHLARIN GÖLGESİNDE SÖZDE REFERANDUM

Rus işgalinin akabinde 2014 yılının Mart ayında düzenlenen sözde referandumda Kırım sakinlerinin yarımadanın Rusya’ya bağlanması konusunda iradesini “özgürce” tecelli ettiği ileri sürüldü. Avrupa Birliği ülkeleri, ABD ve dünyanın birçok ülkesi, Kırım’da yapılan sözde “kendi kaderini belirleme referandumunun” sonuçlarını kabul etmeyi reddetti. Ukrayna, Kırım’ı geçici olarak işgal edilen bölgesi olarak kabul ediyor.

Ukrayna Parlamentosu resmi düzeyde, 20 Şubat 2014 tarihini Kırım ve Sivastopol’ün (Akyar) Rusya tarafından işgalinin başlangıç tarihi olarak kabul etti. Dönemin Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, ilgili yasayı 7 Ekim 2015 tarihinde imzaladı.

Avrupa Birliği (AB) ve Amerika Birleşik Devletleri (ABD), Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesi ve Ukrayna’ya yönelik politikası dolayısıyla Rusya Federasyonu’na karşı yaptırımlar uyguladı. Kırım’ın işgalinden sonra Ukrayna’nın Donbas bölgesinde Rusya tarafından desteklenen teröristler ile Ukrayna askerleri arasında çatışmalar başladı.