Kırım'da hizmet veren BitPay şirketi cezalandırıldı

Ekonomi
Anife Bilal
19 Şubat 2021, 15:19
Anife Bilal
19 Şubat 2021, 15:19

Rus işgali altındaki Kırım’da bulunan kişilere hizmet veren BitPay bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısı, büyük para cezasına çarptırıldı. Şirket Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan yaptırımları ihlal ettiği için cezalandırıldı.

ABD Hazine Bakanlığı, bitcoin ödeme hizmeti sağlayıcısı BitPay’ı 507 bin dolar para cezasına çarptırdı. ABD merkezli BitPay’in işgal altındaki Kırım’da bulunan kişilere, ABD ve diğer ülkelerdeki tüccarlarla işlem yapmasına izin verdiği için para cezasına çarptırıldığı belirtildi.

Hazine Bakanlığının açıklamasında, “BitPay, IP adresleri, konum ve kişilerin bulunduğu yerle ilgili diğer veriler hakkında bilgi sahibi olmasına rağmen Ukrayna’ya ait Kırım Yarımadası, Küba, Kuzey Kore, İran, Sudan ve Suriye’de bulunan kişilerin BitPay platformunda dijital para kullanarak ABD ve diğer ülkelerdeki tüccarlarla işlem yapmasına izin verdi.” ifadeleri kullanıldı.

Daha önce BitGo şirketi ABD Hazine Bakanlığı tarafından uygulanan yaptırımları ihlal etmesi nedeniyle para cezasına çarptırılmıştı.