Kırım'da gözyaşları içinde son yolculuğuna uğurlanan Musa Süleymanov için Kıyiv'de dua merasimi

27 Temmuz 2020, 20:28

Ukrayna’nın başkenti olan Kıyiv’de, Rus işgali altındaki Kırım’da 24 Temmuz 2020 tarihinde kaybolan ve cansız bedeni 26 Temmuz’da bulunan Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un oğlu 3 yaşındaki Musa Süleymanov‘un ruhuna dua edildi. Kırım Tatar aktivist Seytumer Seytumerov, Kıyiv’deki “Eski Kırım” isimli kafede düzenlenen dua merasimine yaklaşık 120 kişinin katıldığını bildirdi.

DUAYA KIRIMOĞLU, AHTEM ÇİYGÖZ, İLMİ ÜMEROV VE ESKENDER BARİYEV DE KATILDI

Musa Süleymanov için düzenlenen dua merasimine; Kırım Tatar halkının lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkan Yardımcısı, Ukrayna Milletvekili Ahtem Çiygöz, KTMM Başkan Yardımcısı İlmi Ümerov ve Kırım Tatar Kaynak Merkezinin Başkanı, KTMM üyesi Eskender Bariyev katıldı. 

Öte yandan, dua törenine ilişkin açıklamalarda bulunan Kırım Tatar aktivist, eski siyasi tutsak İsmail Ramazanov, “Bugün buraya dua etmek için geldik. Çünkü dün, küçük Musa Süleymanov ölü bulundu. Bugün ise çocuğu toprağa verdiler. Biz, Kırım Tatarları olarak, Müslüman olarak Musa için toplandık.” ifadelerini kullandı.

MUSA’NIN CANSIZ BEDENİNE ULAŞILDI

Bilindiği gibi, Kırım Tatar siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşındaki oğlu Musa’nın cansız bedeni, 26 Temmuz’da evlerinin önündeki kapalı vaziyette olan kanalizasyon çukurunda bulundu. Çocuk, saat 11.00 sıralarında çukuru temizlemek için araç gelmesi ve kapalı vaziyetteki kanalizasyon kapağının açılmasıyla fark edildi. Sonrasında Küçük Musa’nın bedeni soruşturma işlemleri için morga götürüldü. Daha sonra işgalci yetkililerin yaptığı açıklamada çocuğun boğulma nedeniyle hayatını kaybettiğini belirtildi. 

KIRIMLILAR SEFERBER OLMUŞTU

Musa’nın aranması çalışmalarına Kırım’ın farklı yerlerinden gelen 3 ila 5 bin gönüllü katılmıştı. Aramada Rus işgal idaresinin sözde polisleri, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma oluşumunun gönüllüleri, su altı arama-kurtarma ekipleri, köpekler, dronlar ve helikopterlerin kullanıldığı aktarılmıştı.

İşgalci idarinin sözde Kırım savcılığı, çocuğun kaybolmasıyla ilgili olarak “küçük yaştaki şahsın öldürülmesi” maddesi uyarınca soruşturma açıldığını duyurmuştu. Buna göre işgalcilerin baba Ruslan Süleymanov bir yıldan fazla bir süre hapiste tutulmasına karşın çocuğun babasının ve annesinin vazifelerini yerine getiremediklerine kanaat getirerek bu yönde tedbirler alacağı duyurulmuştu.

Musa’nın bulunması için Vasiyet kasabasına Akyar (Sivastopol), Bahçesaray, Kezlev (Gözleve, Evpatorya), Eski Kırım şehirlerinden hususi arabaların ve otobüslerin geldiği, gönüllülere su-yemek almak için açılan hesaplara çok miktarda para yatırıldığı belirtilmişti.

SİYASİ TUTSAK RUSLAN SÜLEYMANOV’UN ÜÇ YAŞINDAKİ OĞLU İÇİN TÜM KIRIM SEFERBER OLMUŞTU

Rus işgali altındaki Kırım’da siyasi tutsak Ruslan Süleymanov’un 3 yaşında oğlunun saatlerdir kayıp olduğu 24 Temmuz 2020’de bildirilmişti. Yakınlarının üç yaşındaki çocuğu bulmak için yoğun çaba sarf ettiği aktarılmıştı.

Çocuğun annesiyle beraber, Kırım’ın Akmescit şehri Vasiyet kasabasında yaşadığı, Kırım’ın çeşitli bölgelerinden gelen insanların halen çocuğu aramak için çalışmalara başladığı kaydedilmişti. Kasaba sakinlerinin, yoğun bir şekilde arama çalışmalarına devam ettiği ve yardıma ihtiyaçları olduğu bildirilmişti.

Musa Süleymanov’u, Kırım’ın çeşitli yerinden gelen 1000’den fazla kişi, “Liza Allert Krım” arama-kurtarma şirketi, işgal idaresi polisi ve diğer sözde görevliler, geceden sabah saatlerine kadar aradığı aktarılmıştı. Musa ailesinin yaşadığı Vasiyet kasabasının etrafındaki orman, baraj, göllerin hepsinin arandığı kaydedilmişti. Sabah saat 8.30’da aramaları devam ettirecek yeni gruplar oluşturularak arama çalışmaları sürdürülmüştü.


KIYİV
KTMM
musa süleymanov
Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu
Bunlara da bakın: