Kırım’da evleri basan Rus FSB'den yine "terörle mücadele" yalanı

Haberler
E. K.
27 Mart 2019, 16:45
E. K.
27 Mart 2019, 16:45

Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün 25’ten fazla Kırım Tatarının evine yapılan baskınla ilgili Rus işgalcilerin Federal Güvenlik Servisinden (FSB) açıklama yapıldı.

Rusya Federal Güvenlik Servisi, Rus işgali altında bulunan Kırım’da Rusya’da yasaklı olan Hizb-ut Tahrir teşkilatına katıldıklarından şüphelenilen 20 kişinin gözaltına alındığını ileri sürdü.

“Özel operasyon” olarak adlandırılan baskınlar sırasında “Hizb-ut Tahrir’in üyeleri ve elebaşılarının” gözaltına alındığı iddia edilirken, “örgüt üyelerinin Kırım sakinleri arasında terör ideolojisii yaydığı ve kendi saflarına Kırımlı Müslümanları çektiği” ileri sürüldü.

İşgalci teröristlerin aramaları sırasında “Rusya’da yasaklı olan Hizb ut Tahrir örgütüne ait çok sayıda propaganda malzemesi ile iletişim araçları ve elektronik bilgi taşıyıcılarının” ele geçirildiği iddia edildi.

Öte yandan Kırım Tatar gazeteci Lilya Bucurova, Facebook sayfası üzerinden yaptığı açıklamada Rus işgalciler tarafından alıkonulan Kırım Tatar sayısının 23’e çıktığını bildirdi.

İŞGALCİLERİN BASKIN TERÖRÜ SÜRÜYOR!

Rus işgali altında bulunan Kırım’da 3 bölgede işgalci güçlerin en az 25 Kırım Tatarının evine baskın düzenlediği bildirilmişti.

Baskınlar sırasında avukatların olay yerinde bulunmasına izin verilmezken, evlerinde arama yapılan Kırım Tatarlarını desteklemek için gelen birkaç kişinin de işgalcilerce gözaltına alındığı öğrenildi.

Daha sonra edinilen bilgiye göre aramalar sonucunda yaklaşık 20 kişinin gözaltına alındığı bildirilmişti. Ayrıca  baskınlar sırasında işgalci görevlilerin Kırım Tatarlarına karşı şiddet uyguladığı bildirildi.

Kırım Tatar Milli Meclisi ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkanı, Ukrayna milletvekili Refat Çubarov, Rus işgali altında bulunan Kırım’da bugün işgalci güçler tarafından en az 25 Kırım Tatarının evine düzenlenen baskınları, Rus işgalcilerin bir günde yaptığı en büyük insan hakları ihlali eylemi olarak nitelendirdi.