Kırım’da ekolojik felakete yol açan fabrika üretimi büyütüyor

01 Eylül 2019, 17:18

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da faaliyet gösteren ve bir sene önce ekolojik felakete neden olan Krımskiy Titan fabrikasında teknolojik süreçlerinin ihlal edilmesine rağmen üretim tempolarının arttığı bildirildi.

Krım.Realii için konuşan Meçnikov Odesa Ulusal Üniversitesi kimya ve biyoloji uzmanı Vladislav Balinskiy, “Üretim tempolarının yükseldiğini görüyoruz. Ayrıca 2020 yılına kadar bunları en az iki kat yükseltmeyi planlıyorlar. Tüm bunlar su eksikliği ile bağlantılı olan teknolojik süreçlerinin ihlal edilmesi çerçevesinde yapılıyor. Yaralı bir ürünün zararlı bir ürüne kıyaslama oranı yaklaşık 1’e 10 olduğundan dolayısıyla zararlı maddelerin çok önemli oranda artması doğaldır.” diye kaydetti.

Hava kirliliğinin sadece asit deposundan kaynaklandığına inanmadığını vurgulayan uzman, Krımskiy Titan fabrikasında titan dioksidin elde etme şeklinin karışımın soğutulmasını öngördüğünü belirterek, “Yeterince soğutulmadığı zaman kükürt anhidrit buharının havaya karışma oranı büyüyor. Bana göre hava kirliliğinin artması özellikle bu süreçle bağlantılı.” dedi.

KIRIM’DA EKOLOJİK FELAKET

Bilindiği gibi 2018 yılında ağustos ayının sonunda Armanpazarı (Armyansk) bölgesinde yaşayan insanlar havadaki keskin koku nedeniyle rahat nefes alamadıkları şikayetinde bulunmaya başladı. İnsanlarda boğaz ağrıları, öksürük, göz ağrısı, yüksek ateş, cilt rahatsızlıkları gibi sağlık rahatsızlıklarının görüldüğü bildirildi. Bunun dışında insanlar bahçelerdeki meyve ağaçları ve sebzelerini iki günde sararıp solduğunu, çelik çatı, çitlerin ve dışarıda bulunan metal eşyalarının pasla kaplandığını bildirdi.

Kırım’ın işgal yönetimi 4 Eylül 2018’de yarımadanın kuzeyindeki havadaki zararlı maddelerinbirikmesinin izin verilen normu (sınırlamayı) aştığını, buna sebep olan “Krımskiy Titan” fabrikasının faaliyetinin iki hafta boyunca durdurulduğunu açıkladı. Ayrıca, bölgedeki çocukların tahliyesi başladı, okullarda da eğitime ara verildi.

İşgalciler, yarımadanın kuzeyindeki zararlı maddelerin havaya karışmasının nedeninin, aşırı sıcaklar ve uzun süre yağışların olmaması sonucu Krımskiy Titan fabrikasının kullandığı asit deposunun su düzeyinin azalması, böylece içeriğinin buharlaşması olduğunu ileri sürdü.

TÜM ULUSLARARASI ÖRGÜTLERE DURUMLA İLGİLİ BİLGİ VERİLDİ

Ukrayna Verhovna Radası (parlamento) İnsan Hakları Komiseri Ofisi, Birleşmiş Milletler, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Dünya Sağlık Örgütü ve Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’ne, Rus işgali altındaki Kırım’da Armanpazarı (Armyansk) bölgesindeki zararlı maddelerin havaya karışması ile ilgili bilgi verdiğini bildirdi.

Ukrayna Ombudsmanının Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Akyar (Sivastopol) sakinlerinin haklarının sağlanmasından sorumlu temsilcisi İsmail Halikov, konu ile ilgili Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, “Bu bilgi, insan hakları ihlallerini belgelemek amacıyla uluslararası örgütlere (BM, AGİT, WHO, Kızılhaç Örgütü) aktarıldı. Ukrayna’nın geçici işgal altındaki topraklarında vatandaşların çevre haklarını ihlal eden ve hayatlarını tehlikeye sokan kişilere yönelik cezai kovuşturma başlatılması için (Ukrayna’ya bağlı) Kırım Özerk Cumhuriyeti Savcılığına da (bilgi aktarıldı).” ifadelerini kullandı.

RUS İŞGALCİLERİN ASKERİ TATBİKATI EKOLOJİK FELAKETE NEDEN OLDU

Ukrayna Savunma Bakanlığı Sözcüsü Aleksandr Motuzyanik, Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Armanpazarı (Armyansk) kasabası civarında bilinmeyen bir kimyasal maddenin havaya karışmasına Rusya Silahlı Kuvvetlerinin düzenlediği askeri tatbikatın yol açtığını bildirmişti.

Ukrayna askeri istihbaratın bilgilerine dayanarak açıklama yapan Motuzyanik, “13-19 Ağustos 2018’de Rusya Silahlı Kuvvetleri titanyum ve karbonhidrat fabrikalarına ait kimyasal atıkları depolama alanları yakınında düzenledikleri tatbikat çerçevesinde ağır silahlarla atış talimi gerçekleştirdi. Talim sırasında kimyasal atık depoları hasar görmesi sonucunda işgal edilen Kırım’ın kuzeyindeki ekolojik durum önemli ölçüde zarar gördü.” diye kaydetmişti.

Kırım
Kırım'ın işgali
Krımskiy Titan