Kırım'da dolmuş şoförü, Kırım Tatarlarına hakaret eden yolcuyu şikâyet etti

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 17:00
Mehmet Berk Yaltırık
30 Mart 2019, 17:00

29 Mart’ta Akmescit’te bir dolmuş şoförü ve dolmuşa binen yaşlı bir kadın arasında ırkçılık yüzünden kavga çıktı.  Şoför etnik nefreti kışkırttığı için kadını sözde polise şikayet etti.

Facebook sayfasında yaşanan olayı anlatan hukukçu Lenura Engulatova, “Dolmuşa son durakta binen agresif kadın Rahim Seitgaziyev tarafından temsil edilen Kırım Tatar milletinin şoförlerine etnik bazda hakaret etmeye başlamış” diye kaydetti.

Avukatın aktardığına göre yaşlı kadının sözlerinden şoför ve dolmuştaki sekiz kişi kadının bir önceki dolmuşa yetişemediğini anladı. Avukat Engulatova olayın başlangıcını, “Yolda kadın şoförlerin milletinden ve sadece bu millete ait olan yolculara saygısızca davranmak gibi doğuştan gelen anormal özelliklerden bahsetmeye başlamış” sözleriyle anlattı.

Olayın başlarında kavga istemeyen şoför kadının dikkatini dağıtmaya çalıştı. Ancak cevap olarak kadın, “Bütün Kırım Tatarlarını sürgün edip, Kırım’a Rusları yerleştirmek lazım” şeklindeki ayrımcı ifadeyi kullandı.

Kadın, şoförün bir sonraki durakta inme ricasını reddedince şoför etnik bazlı hakaretler ve aşırıcılık söylemler için kadını sözde polise şikayet edeceğini söyledi.

Sonuç olarak, şoför etnik nefreti kışkırtığı için işgalcilerin sözde Gvardeyskiy polis şubesine kadını şikayet ederek dilekçe yazdı. Sözde polisler kadının ifadesini aldı. Dolmuştaki sekiz yolcudan daha sonra Ulyanovsk’tan Kırım’a iş seyahati için geldiği anlaşılan sadece bir yolcunun olay için şahitlik yapmayı kabul ettiği aktarıldı.

İlerleyen vakitlerde olayla ilgili soruşturma ve mahkeme yapılacağı bildirilirken buna benzer olayların Kırım’da az görülen bir şey olmadığı, ancak mahkemeye çok az vakanın ulaşabildiği belirtiliyor.