İşgal altındaki Kırım'da çoklu baskın!

Haberler
Anife Bilal
30 Nisan 2019, 10:41
Anife Bilal
30 Nisan 2019, 10:41

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler Kırım Tatarlarına yönelik yürüttükleri baskı politkasını devam ettiriyor. 30 Nisan 2019 tarihinde sabahın erken saatlerde işgalci güçler Akmescit (Simferopol) bölgesinde üç Kırım Tatar evinde arama yaptı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkan Yardımcısı Nariman Celal, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, işgalci güçlerin Çoyunçı (Urojaynoye) köyünde yaşayan Kırım Tatar aktivisti Rolan Osmanov’un evinde arama düzenlediğini bildirdi.

Yapılan açıklamaya göre bugün sabahın erken saatlerinde eve baskın yapan silahlı işgalci güçler düzenledikleri arama sırasında uyuşturucu aradı.  Baskın sonucunda Rolan Osmanov’la birlikte yaşayan 67 yaşındaki annesinin fenalaştığını ve onun için ambulans çağırıldığı belirtildi.

Aramadan sonra Rolan Osmanov’un gözaltına alınmadığı bildirildi.

Rolan Osmanov daha önce işgalcilerin Hansaray’da yaptığı sözde restorasyonunu protesto etmek için tek kişilik eylem düzenlemişti. Ayrıca Osmanov Kasım ayında Rusya tarafından Kerç Boğazı yakınlarında esir alınan Ukraynalı denizcilere destek vermek için mahkeme binası önünde toplanan aktivistler arasında yer almıştı.

DİLAVER BEKİROV’UN EVİ DE ARANDI

Aynı saatlerde  Beki Eli (Jıvopisnoye) köyünde yaşayan Kırım Tatar aktivist Dilaver Bekirov’un evinde de arama yapıldı. İşgalci güçler Bekirov’a yaptığı açıklamada, “operasyonel arama faaliyetleri” çerçevesine evinde inceleme yapacaklarını bildirdi.

DİLAVER BEKİROV’UN OĞLUNUN EVİNDE DE ARAMA YAPILDI

Akmescit’te yaşayan Kırım Tatar aktivist Dilaver Bekirov’un oğlu Ruslan Bekirov’un evinde de arama yapıldığı aktarıldı.

Sabah saat 06.00’da eve baskın düzenleyen işgalci güçler, evin garajında yaptıkları arama sırasında  “ayrılıkçı ifadelerin” yer aldığı kağıtlar bulduklarını iddia ettiler. Daha sonra işgalciler evde yapılan aramada bilinmeyen bir tozla dolu bir şişenin bulunduğunu da ileri sürüldüler.

Aramadan sonra Ruslan Bekirov’un gözaltına alındığı öğrenildi. Akrabaları Bekirov’un arama sonrasında, önce tahlil vermek için hastaneye ardından da Akmescit’in Kievskiy Bölge Karakoluna götürüldüğünü bildirdi.