Kırım'da bir iskelet bulundu: Kaçırılan aktivistlerden birine mi ait?

Haberler
Anife Bilal
26 Mart 2019, 18:17
Anife Bilal
26 Mart 2019, 18:17

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’ın Kezlev (Yevpatoriya) kentinde Moynak gölü yakınlarında bir torba içerisinde insana ait olduğu saptanan bazı kemikler bulundu.

Kırım’ın işgalci yönetimine bağlı sözde Soruşturma Komitesinden yapılan açıklamada, “Bir torbada insan kalıntılarının bulunduğunu doğrulayabiliriz. Şu an söz konusu şahsın kimliğini belirlemek için DNA incelemesi yapılması planlanıyor. Şimdilik torbadaki kalıntıların ne zamandan beri orada bulunduğunu bilmiyoruz. Bu bütün bir iskelet. Cinsiyet ve yaş da henüz belirlenmedi.” diye kaydedildi.

Konu ile ilgili yorum yapan Kırım Tatar gazeteci Şevket Namatullayev, bu cesedin işgalden sonra Kırım’da kaybolan aktivistlerden birine ait olabileceğini belirterek, “Yani bir süre önce bir insanın cesedini torbaya koydular, zamanla bu ceset çürüdü. Bu iskeletin işgalin ilk aylarında kaçırılan insanlardan birine ait olabileceğini düşünmüyor musunuz ?! Ben tabii ki sonuçlar açıklanana kadar kesin bir şey söyleyemeyeceğim. Bu olayı dikkatle takip etmemiz gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

İŞGAL ALTINDAKİ YARIMADADA KAYIP İNSANLAR

Kırım Tatar Kaynak Merkezinin bildirdiğine göre işgal dönemi sırasında Kırım’da 13’ü Kırım Tatarı olmak üzere 17 kişinin kaybolduğu bildirilmişti.