Kırım'da bir göl daha yok olmanın eşiğine geldi

Haberler
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 12:32
Anife Bilal
20 Ekim 2020, 12:32

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’daki nehir ve göller kurumaya devam ediyor. 

Aluşta bölgesindeki Arpat (Zelenogorye) köyü yakınlarında bulunan Panagiya gölünün kuraklık nedeniyle bir su birikintisine dönüştüğü bildirildi.

2014 yılından önce bu gölün derinliği 20 metre idi ve zümrüt rengi suları turistlerin ilgisini çekiyordu. Ancak yarımadayı etkisi altına alan kuraklık ve işgalci yönetimin dağ su kaynaklarını kendi sanayi ve askeri ihtiyaçlarını karşılamak için yağmalaması sonucunda göl yok olma eşiğine geldi.

Sosyal medyada kullanıcıların açıklamalarına göre, göldeki yüksek su seviyesi en son 2018’te gözlemlenmişti.

Daha önce, Sudak yakınlarında bulunan Koz (Solneçnaya Dolina) köyündeki eşsiz göllerden birinin, Karasubazar’daki Burçek (Kirpiçnoye) köyündeki göletin ve Kaça, Alma, Çorgun ile Belbek nehirlerinin kuruduğu bildirilmişti.

İlgili haber: KIRIM’DAKİ NEHİR VE GÖLLER YOK OLUYOR

RUSYA, KIRIM’DAKİ ASKERİ ÜSLERİNİ GELİŞTİRMEK İÇİN YARIMADANIN SU KAYNAKLARINI SÖMÜRÜYOR!

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu (BMGK) İnsan Hakları Konseyi’nin temiz içme suyu ve sanitasyonu insan hakları olarak kabulünün yıl dönümü vesilesiyle bir açıklama yayımlamıştı.

Rusya’nın, işgal ettiği Kırım’daki su kaynaklarını askeri amaçlarla sömürmesine dikkat çekilen açıklamada, “İşgal altındaki Kırım’da yasa dışı olarak ele geçirilen sanayi kuruluşlarının ve doğal kaynakların aşırı kullanımı, yarımadanın nüfusunun içme suyuna erişimini tehlikeye atmaktadır. Bunun dışında işgalci yetkililer yarımadadaki askeri-sanayi komplekslerinin, askeri tesislerinin ve işletmelerinin gelişimini hızlandırmak için giderek daha fazla su talep ediyorlar.” ifadeleri kullanıldı.

KIRIMOĞLU: RUSYA YARIMADADAKİ SUYU ASKERİ İHTİYAÇLARI İÇİN HARCIYOR

Kırım Tatar halkının milli lideri, Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım’ı işgal eden Rusya’nın yarımadaki su kaynaklarını sivil nüfus için değil askeri ve sanayi ihtiyaçlarına harcadığını ifade etmişti.

KIRIM’IN İŞGALİNDEN SONRA UKRAYNA ANAKARASINDAN YARIMADAYA SU TEDARİKİ KESİLDİ!

Rusya Kırım’ı işgal etmeden önce, yarımadanın içme suyu ihtiyacının yüzde 85’i Ukrayna tarafından Dinyeper (Dnipro) nehrinin Kuzey Kırım Kanalı’na aktarılması sayesinde sağlanıyordu.

1961-1971 yıllarında kurulan Kuzey Kırım kanalı Ukrayna’daki Kahovskoye baraj gölünden Kırım’ın Kerç şehrine kadar uzanıyor. Uzunluğu 402,6 km olan kanal saniyede 300 metreküp su akışı sağlıyor.

Şubat-Mart 2014’te Kırım’ın Rusya tarafından işgal edilmesinden sonra kanaldan sağlanan su tedariki durdurulmuştu. Rus işgalci yönetimi, su sorununu yeraltı kaynakları aracılığıyla çözmeye çalışıyor. Birçok yerleşim yerinde su kuyuları açılmaya başlandı. Ancak bu durum da, Kırım toprağının tuzlanmasına yol açıyor.