Kırım’da baskın: Krasnovka'da bir Kırım Tatarı işgalcilerce alıkonuldu

Haberler
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 15:45
Feride Useinova
14 Haziran 2019, 15:45

Rus işgalindeki Kırım’da, Akmescit bölgesindeki Krasnovska köyünde, evinde 14 Haziran 2019 sabahı arama yapılan Kırım Tatarı alıkonuldu.

Krım.Realii haber kaynağının aktardığına göre bugün Rus işgalciler, Krasnovka köyünde Murtazayev ailesinin evinde arama yaptıktan sonra Emirhan Murtazayev’i gözaltına aldı.

Murtazayev’in akrabası Zemine, “Emirhan’ı Akmescit’e götürdüler, onu bulabileceğimiz adresi de söylediler (Aşırıcılıkla mücadele merkezi). Arama sırasında bilgisayarına el koyuldu. Gelenler saygılı davranıyordu. Ne kadar alıkonulacağını sorduğumuzda bir buçuk saat sonra serbest bırakacaklarını söylediler” ifadelerini kullandı.

Kırım Dayanışması grubunun aktardığına göre arama Bekir ve Emine Murtazayevlerin evinde yapıldı. Arama sırasında oğulları Emirhan evdeydi.

Kırım Dayanışması grubunun Facebook’ta yaptığı açıklamada, “Murtazayev ailesi avukatı çağıramadı, herhangi bir hukuki destekleri yoktu. Evlerinde aramanın yapıldığını kimseye haber veremediler. Emirhan şizofreni hastası, psikiyatrik kontrolde bulunuyordu. Akrabaları durumdan dolayı çok endişeliler” denildi.