Kırım'da babasız büyüyen çocukları anlatan “Babamı Geri Verin” belgeselinin gösterimi yapılacak

Haberler
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 13:34
Anife Bilal
17 Kasım 2021, 13:34

Rus işgali altındaki Kırım’da düzmece suçlamalar çerçevesinde alıkonulanların sayısı artmaya devam ediyor. İşgalci yönetimin yürüttüğü baskı politikası sonucu 197 çocuk babasız büyümek zorunda kalıyor. Kırımlı siyasi tutsaklar konusunu gündemde tutmak için ve siyasi tutsaklarının ailelerin yaşadığı drama dikkat çekmek için Kırım Tatar Kaynak Merkezi “Babamı Geri Verin” isimli belgeselini hazırladı. 

Kırım’ın işgalci yönetimi, yarımadanın işgalini kabul etmeyen Kırım Tatarları ve Ukrainlere baskılarını sürdürüyor. İşgalcilerin baskı ve zulümden en çok etkilenenler arasında çocuklar yer alıyor. Kırım Tatar Kaynak Merkezi, siyasi tutsaklara ve ailelerin bulunduğu duruma dikkat çekmek amacıyla “Babamı Geri Verin” isimli belgeseli hazırladı. Belgeselin ilk gösterimi, Kıyiv’de 22 Kasım 2021 tarihinde yapılacak. Gösterime farklı ülkelerin diplomatları ve Ukraynalı yetkililer katılması bekleniyor.

Kırım Haber Ajansına konuşan Kırım Tatar Kaynak Merkezi Başkanı, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi Eskender Bariyev, “Birkaç yıl boyunca ekibimiz, işgalci rejim tarafından alıkonulan babaların çocukları hakkında film çekme hayalini kuruyordu. Ayrıca, işgal altındaki Kırım’da zorla kaybedilen veya kaybolan ve hala bulunamayan babaların çocukları hakkında.” dedi.

“BABASIZ BÜYÜYEN 197 ÇOCUĞUNUN HİKAYESİNİ AKTARMAYA ÇALIŞTIK”

 “Babamı Geri Verin” isimli belgeselinde 5 ana kahramanın hikayelerine dayandığını belirten Bariyev, “İlk başta çocuk sayısı daha fazlaydı. Farklı cinsiyet, yaşta olan çocukları seçtik. Farklı çocuklar, farklı psikolojik travmalara sahip. Bu travmalar ayrıca babalarının onlardan uzakta, cezaevlerinde alıkonulması ile bağlantılı. Film için beş çocuk seçtik. Fakat beş çocuğun hikayesi aracılığıyla, babaları alıkonulan 197 çocuğunun hikayesini, trajedisini aktarmaya çalıştık.” dedi.

BELGESEL FARKLI ÜLKELERDE GÖSTERİLECEK

Belgeselin İngilizce ve Ukraince dillerinde çekildiğini ayrıca Türkçe, Arapça, Fransızca, İspanyolca ve Almanca altyazıların hazırlandığını aktaran Bariyev, “Film uluslararası etkinliklerde ve festivallerde gösterilecek. Yakın zamanda televizyonda ve farklı sosyal medyalarda yayınlanacak.” ifadelerini kullandı. Belgeselin yaklaşık 20 dakika sürdüğünü belirten Bariyev, “Hedefimiz, babaları yasa dışı olarak alıkonulan çocukların hissettiği acıyı izleyicilere aktarmaktı; bence hedefimize ulaştık.” dedi.