Kırım’da 2019: Yeni siyasi tutsaklar ve baskılar için “rekor” yılı

Güncel
Feride Useinova
19 Ocak 2020, 11:48
Feride Useinova
19 Ocak 2020, 11:48

Kırım’ın işgalinden sonra yarımadada sistematik hale gel toplu gözaltı ve tutuklamalar artıyor. Muhalefete ve Rusya’nın yarımadadaki yasa dışı eylemlerine katılmayan herkesi hedef alan düzmece davaların bahanesiyle alıkonulan siyasi tutsakların sayısı her yıl artmaya devam ediyor.

Kırım Tatar Kaynak Merkezine göre Rus işgali altındaki Kırım’da 2019’da 38’i Kırım Tatarı 42 kişi tutuklandı.

SİSTEMATİK RUS BASKISININ 2019’DAKİ KURBANLARI

İkinci Simferopol “Hizb-ut Tahrir davasının” sanıkları; Tofik Abdulgaziyev. İzzet Abdullayev, Vladlen Abdulkadırov, Mecıt Abdurahmanov, Belal Adilov, Enver Ametov, Osman Arifmemetov, Farhod Bazarov, Akim Bekirov, Remzi Bekirov, Servet Gaziyev, Cemil Gafarov, Riza İzetov, Alim Karimov, Seyran Murtaza, Yaşar Muyedinov, Erfan Osmanov, Seytvelli Seytabdiyev, Rustem Seythalilov, Ruslan Suleymanov, Şaban Ömerov, Rustem Şeyhaliyev, Asan Yanikov ve Raim Ayvazov tutuklanan isimler arasında yer aldı.

Diğer isimler ise şöyle;

En son “Hizb ut-Tahrir davasının” sanıkları – Riza Omerov, Enver Omerov, Ayder Cepparov, Eskender Suleymanov, Ruslan Nagaev, Eldar Kantimirov, Ruslan Mensutov ve Lenur Halilov.

Eskender Abdulganiev, Rustem Emiruseinov, Arsen Abhairov.

Diğer davalar Abduraman Abduveliev, Denis Kaşuk, Galina Dovgopolaya, Ivan Yatskin, Oleg Prihodko. Edem Kadırov, Gülsüm Halife.