"Kırım Ateşi- 2" söyleşisinde Kırım'ın sorunları konuşuldu

27 Şubat 2020, 16:07

Eskişehir Odunpazarı Belediyesi tarafından düzenlenen ve yazar Hasan Kırımer’in konuşmacı olarak katıldığı “Kırım Ateşi-2” söyleşisinde Kırım Tarihi ve Sürgün konuşuldu.

Tarihi Bölgede yer alan galerilerde söyleşiler ve buluşmalar düzenleyen Odunpazarı Belediyesi, Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu Kırım Tatar Galerisi’nde Kırım Ateşi -2 söyleşisi yapıldı.

İkincisi düzenlenen Kırım Ateşi söyleşisinde konuşmacı olarak Hasan Kırımer katıldı. Söyleşide Kırım’ın güncel sorunları ve Büyük Sürgün konuları konuşuldu. Konuşmasında Kırım Tatarlarının tarihsel durumuna ve insan hakları ile ilgili mevcut sorunlara dikkat çeken Hasan Kırımer, Rusya’nın Kırım’ın işgalinden sonra Karadeniz’de ve Türkiye’nin çevresinde hakimiyetinin arttığını dile getirdi.

KIRIM TATARLARINA SİSTEMATİK YIPRATMA POLİTİKASI UYGULANIYOR

Söyleşide Kırım’da yaşanan güncel sorunlara değinen Kırımer, Rusya’nın Kırım Tatarlarına uyguladığı sistematik yıpratma politikalarını anlattı. Rusya’nın Kırım’ı işgalinin, başta Türkiye olmak üzere Avrupa Konseyi ve Batı dünyası tarafından tanınmadığını belirten Kırımer, Kırım’ın işgali sürecinde Kırım’daki manevi değerlere hakaret etmeye başladığını kaydetti. Rusya’nın Tatarlar üzerinde baskı kurduğuna da değinen Kırımer, Kırım Milli Meclisi ile Türkçe yayın yapan TV kanallarını, haber ajanslarını, radyo ve Tatar okullarını kapattığını söyledi.

KAÇIRILAN VE BİR DAHA HABER ALINAMAYAN İNSANLARIN SAYISI KORKUNÇ

Kırımer ayrıca, Kırım Tatarlarının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi Başkanı Refat Çubarov, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Kırım Temsilcisi İsmet Yüksel ve Sinaver Kadir’in 5 yıl süre ile Kırım’a girişlerinin yasaklandığını da sözlerine ekleyen Kırımer, Kırım’da silahlı Rus güçleri tarafından kaçırılan ve bir daha kendilerinden haber alınamayan insan sayısının korkutucu rakamlara ulaştığının altını çizdi.

“KIRIM, KIRIM TATARLARININ OLMADIĞI BİR YERE DÖNÜŞTÜRÜLMEK İSTENİYOR”

Hasan Kırımer Rusya’nın Kırım’ı işgal ettikten sonra bölgeye nüfus yerleştirmesi yaptığına da dikkat çekti. Kırımer ayrıca Rusya’nın Kırım’da Kırım Tatarlarını istemediğini belirterek, “Rusya, işgalden sonra Kırım’a yaklaşık beş yüz bin kişiyi yerleşmesi için Kırım’a getirdi ve bu insanlar Kırım’a yerleşmek için para ödedi. Kırım, bugün Rusya tarafından askerileştiriliyor ve bölgenin durumu hızla kötüye gidiyor. Kırım Tatarlarının ve Ukrayna insanının tarihi ve kültürü yerle bir edilmiş durumda. Rusya, 150 yıl önce yapmaya çalıştığı gibi Kırım’ı Kırım Tatarlarının olmadığı ve Rusya’ya ait bir bölgeye dönüştürmeye çalışıyor. Kırımlıları politik olarak sindirmeyen Rusya, bunu kanla yapmaya çalışıyor ama amacına ulaşamayacak.” diye konuştu.


konferans
Odunpazar
Bunlara da bakın: