"Dağ Hayaleti" fenomeniyle de tanınıyor: Kırım, Aluşta'nın ünlü Hayaletler Vadisi

Haberler
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 13:26
Mehmet Berk Yaltırık
10 Temmuz 2022, 13:26

Kırım, Aluşta’ya bağlı Demirci (Demerci/Luchistoye-Luşistoye) köyündeki Demirci Dağı’nın eteklerinde yer alan “Hayaletler Vadisi”, hem doğal güzellikleriyle hem de “Brocken Yayı” yahut “Dağ Hayaleti” denilen ilginç fenomeniyle tanınıyor.

Ukrayna’da, 2014’ten beridir Rusya’nın işgalindeki Kırım yarımadasındaki Aluşta’ya bağlı Demirci (Demerci/Luchistoye-Luşistoye) köyünde, Demirci Dağı’nın eteklerinde yer alan “Hayaletler Vadisi”, doğal güzellikleriyle fotoğraf karelerine ilham verdiği kadar, “Brocken Yayı” (Brocken Spectre-Brockengespenst) yahut “Dağ Hayaleti” denilen ilginç ışık oyunu fenomeniyle tanınıyor.

Söz konusu fenomen güneş ile bulutların arasında bulunan herhangi bir cisim ya da kişinin gölgesinin çok büyük boyutlarda ve genellikle bir gökkuşağı ile çevrelenmiş şekilde bulutların üzerine yansıması şeklinde gerçekleşiyor ve Kırım’da en yoğun gözlenebilen yegane yer olarak biliniyor.

TARİH VE DOĞA İÇ İÇE

Akmescit’ten Aluşta’ya giden yolda, Demirci Dağı’nın güney sırtının batı yamacında bulunan, şehrin alamet-i farikası sayılan bu ilginç fenomene ve muhtelif şekillerde olup kimisi insanı andıran kaya şekillerine binaen Kırım Tatarca “Hayaletler Vadisi” olarak geçen bu yerin, söz konusu ismi 19’uncu yüzyılda aldığı ifade ediliyor.

Bu popüler turistik nokta 1960’tan beri yerel, 1981’den beri de ulusal çapta bir doğa anıtı olarak tanımlanıyor. Bir diğer ünlü tarihi mekan 13’üncü yüzyıldan (1200’ler) kalma, Funa Kalesi de bölgenin yakınlarında yer alıyor. Bölgede Ortodoksların idare ettiği Feodora Knezliği’nden kalma bu kalenin, 1475’te Fatih Sultan Mehmed döneminde, Gedik Ahmet Paşa’nın Kırım seferi sırasında yıkıldığı biliniyor. Kalenin bulunduğu alanda yapılan kazı çalışmaları neticesinde duvar kalıntıları gezilebiliyor ve kazılarda çıkan bazı objelerle birlikte kalenin yıkılmadan önceki halini göstermek amacıyla yapılan maketi de bulunuyor. Sıklıkla sisler içindeki bu vadi antik çağda, yarımadanın “Taurica” olarak anıldığı dönemde Yunanca “Funa” yani “sisli” olarak isimlendiriliyor.

Kırım Tatar ahali tarafından, rüzgarın etkisiyle sık sık kopan taşlardan çıkan seslerden hareketle bu dağa “Demirci Dağı” adını verdiği düşünülüyor.

“HAYALETLER VADİSİ”NDEN FOTOĞRAF KARELERİ

Kaynakça:

Kırım’dan Yansılar, “Aluşta” bölümü, TRT AVAZ-2014: https://youtu.be/ZOt51_xey40

https://suntime.com.ua/sight_item.php?id=98#tab=1

UKRAYNA’NIN İLGİNÇ MEKANLARI SERİSİ

Gizemli Kıyiv Turu: Paranormal olaylar ve söylencelerle anılan yerler

Ukrayna’nın ünlü hayaletli kalesi Pidhirtsi

Kıyiv’de hayaletlerin ve kazaların eksik olmadığı mekan: Yeşil Tiyatro

Cadıların, sihirbazların toplandığına inanılan ürkütücü tepe: Lysa Hora

Ukrayna madenlerinin gizemli ruhu: Şubin

Kırım’da ağaçlarına dokunulmayan kadim mezarlık: Balta-Tiymez

Ukrayna’da Kayıtlara Geçen İlk Tekinsiz Olayın Yaşandığı Yer: Ana Postane