Kırım Ailesi, “Yol Kırım” projesi için çocuk odası hazırladı

Haberler
Anife Bilal
09 Kasım 2021, 16:10
Anife Bilal
09 Kasım 2021, 16:10

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de, “Yol Kırım” adlı çok yönlü projenin açılışı yapıldı. Sergi ve farklı kültürel etkinliklerden oluşan proje, Kırım Tatar kültürüne ve tarihine ilişkin farkındalığı artırmayı amaçlıyor. Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Evi Kültür Merkezi, projenin çocuklara yönelik kısmında çalışmalar yürütüyor. Kırım Evi, farklı yaş gruplarındaki çocuklara yönelik basılı yayın ürünleri hazırladı. Bunlar arasında iki kitap, yapbozlar ve bilgi standları yer alıyor.

Başkent Kıyiv’deki Kırım Evi’nde, 5 Kasım 2021 tarihinde, “Yol Kırım” adlı sanat projesi açıldı. Proje, Kırım Tatar halkının devletçiliği, gelenekleri, eğitimi, dini, ritüelleri, yaşamı, dili, folkloru ve sanatı hakkında bilgi sağlama amacı taşıyor.

Kırım Haber Ajansına konuşan Kırım Ailesi Kültür Merkezi Koordinatörü Anife Kurtseitova, Kırım Ailesi’nin “Yol Kırım” projesi için hazırladığı ürünler hakkında bilgi verdi. Kurtseitova, Kırım Tatar kültürünü daha çok insana tanıtmak için gelecekte Ukrayna Yerel Mimarisi ve Yaşamı Müzesi’nde (Pirogovo Açık Hava Müzesi) Kırım Tatar Konağının inşa edileceğini ve “Yol Kırım” projesinin çerçevesinde toplanan eserlerin, hazırlanan ürünlerin daha sonra bu müzede sergileneceğini bildirdi.

KIRIM TATAR MÜZESİ İÇİN HAZIRLIKLAR BAŞLADI

“Yol Kırım” projesi çerçevesinde yapılan hazırlıkların Kırım Tatar Müzesi için bir temel oluşturacağını belirten Kurtseitova, “Ukrayna Kültür Vakfı konağın içinde sergilenecek eşyaların hazırlamasına destek olacağını söyledi. Biz de (Kırım Ailesi) bu konağın içindeki çocuk odasını hazırlayalım dedik ve proje üzerinde çalışmaya başladık. Çocuklar ve büyükler de yapboz toplamayı sever. Bu yüzden aklıma ilk gelen fikirlerden biri Kırım’ın çeşitli güzel manzaralardan oluşan yapbozları hazırlamak oldu. Şimdilik 5 çeşit yapboz hazırladık.” dedi.

İKİ ÇOCUK KİTABI BASILDI

Kırım Ailesi Kültür Merkezi Koordinatörü, ilgili proje çerçevesinde iki kitabının yayımlandığını aktararak, “Kırım Tatar yazar ve şair Elmaz Bahşiş’in ‘Şen Şiirler ve Efkarlı Hikayeler’ çocuk kitabı ve daha çok gençlere yönelik olan 22 yaşındaki Kırım Tatar yazar Bekir Ablayev’in ‘Mutlu Çocukluğun Dakikaları’ adlı kitapları basıldı. Bu kitaplar Kırım Tatarca, Ukraince ve İngilizce olmak üzere üç dilde hazırlandı.” diye belirtti.

ÇEŞİTLİ KONULARDA 15 BİLGİ PANOSU HAZIRLANDI

Bunun dışında 15 tane bilgi panosunun hazırlandığını anlatan Kurtseitova, “Söz konusu panolar odanın duvarlarına yerleştirildi. İsmail Bey Gaspıralı, Şefika Gaspıralı hakkında ayrıca Kırım Tatar çocuk oyunları, Kırım Tatar çocuklarının giydiği kıyafetler, Kırım Tatarca basılan çocuk yayınları, folklor hakkında ve diğer konularda panolar hazırlandı.” dedi.

“GELECEKTE ODAYI ZENGİNLEŞTİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Odanın dekorasyonunun Kırım Tatar tarzında özel olark hazırlandığını belirten Kurseitova, “Kırım Tatar milli kıyafetleri giyen oyuncak bebekler hazırladık. Güzel bir oda oldu. Gelecekte bu odayı daha da zenginleştirmeyi planlıyoruz.” diye kaydetti.

Kırım Tatar müzesini oluşturması fikrini Kırım Evi Müdürü, Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev’in ortaya attığını anlatan Kurtseitova, “Ahtem Seytablayev Ukrayna Yerel Mimarisi ve Yaşamı Müzesi müdürüyle bu konuda birçok müzakere yürüttü. Ukrayna Yerel Mimarisi ve Yaşamı Müzesi Müdürü çok iyi bir insan bu fikre destek verdi. Müze Kırım Tatar Konağının inşaatı için yaklaşık bir hektarlık bir arazi sağladı.” ifadelerini kullandı.