Kırım Ailesi yeni eğitim yılına başladı

Haberler
Anife Bilal
13 Eylül 2021, 17:25
Anife Bilal
13 Eylül 2021, 17:25

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Ailesi kültür merkezinde yeni eğitim yılı açılış töreni gerçekleşti. Kırım Ailesi kültür merkezinde Kırım Tatar müziği, dansları, Kırım Tatar dili ve tarihi dersleri veriliyor.

Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Ailesi kültür merkezi, 2015’ten bu yana çalışmalar düzenlediği 165 numaralı okulda, 11 Eylül’de düzenlenen törenle yeni eğitim yılına başladı. Tören, Ukrayna ve Kırım Tatar milli marşların okunmasıyla başladı. Törene Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) Başkanı Refat Çubarov, Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere’nin eşi Seda Güldere, KTMM üyeleri Gayana Yüksel ve Rıza Şevkiyev, “Umma” (Ümmet) Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi Müftüsü Said İsmagilov, Ukrayna TİKA Koordinatörü Cüneyt Esmer, Kırım Evi Merkezi Müdürü, Kırım Tatar yönetmen ve oyuncu Ahtem Seytablayev ve 165 numaralı okulun müdürü Lyudmila Vaşkulat katıldı.

165 numaralı okulun müdürü Lyudmila Vaşkulat yaptığı konuşmada, “Böyle bir merkez okulumuzda faaliyet gösterdiği için gurur duyuyoruz. Başarılarının devam etmesini diliyorum. Burada eğitim gören çocuklar yüce ulusun geleceği” dedi.

Kırım Ailesi kültür merkezi Başkanı Anife Kurtseitova, 7 yıldır faaliyet gösteren merkezin, Kırım Tatar çocuklarına; Kırım Tatar dilini, tarihini, milli şarkılarını ve danslarını öğrettiğini belirterek tüm öğretmenlere teşekkür etti.

Kırım Tatar halkının milli lideri Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu, Kırım Ailesi merkezinin büyük başarılara ulaştığını söyleyerek, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığına (TİKA) merkeze verdiği destek için teşekkür etti.

KTMM Başkanı Refat Çubarov, Kırım Tatar halkının en zor günlerde bile kutlama etkinlikleri düzenlemek için uygun zaman bulduğunu kaydederek, Rus işgalciler tarafından alıkonulan KTMM Başkan Yardımcısı Nariman Celal’in tutukevinde yazdığı ve halkının hakları için mücadele etmeye davet ettiği mektubu okudu.

Ayrıca Çubarov, KTMM’nin milli okul stratejisini hazırladığını ve Kırım Tatar okulunu oluşturmayı planladığını bildirdi.

Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Ahmet Yağmur Güldere’nin eşi Seda Güldere, Kırım Tatar halkının zor günlerden geçtiğini söyleyerek, “Kültürünüz, diliniz için mücadele ediyorsunuz biz de Türkiye olarak her zaman sizi destekleyeceğiz” dedi.

Resmi açılış konuşmalarından sonra Kırım Ailesinde eğitim alan çocuklar gösteri düzenledi. Öte yandan Kırım Tatar yemeklerinin ikram edildiği bir kokteyl düzenlendi.