Kırım Ailesi, Kırım Derneği ve Kırım Gelişim Vakfı ile iş birliği protokolü imzaladı

Diaspora
Ozan Barış Erim
28 Eylül 2021, 19:10
Ozan Barış Erim
28 Eylül 2021, 19:10

Kırım Ailesi kurucusu Anife Kurtseitova, bugün Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret etti. Kurtseitova, ziyaret kapsamında Kırım Derneği ve Kırım Gelişim Vakfı ile iş birliği protokolü imzaladı. İmzalanan protokolün ardından eğitim, dil ve kültür alanında ortak adımların atılması bekleniyor.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de faaliyet gösteren Kırım Ailesi Kültür Merkezi, Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği ve Kırım Gelişim Vakfı ile ortak çalışma protokolü imzaladı. Kırım’ın Rusya tarafından işgali sonrasında Kıyiv’de Kırım Tatar çocuklarının eğitimine yönelik çalışmalar yapan Kırım Ailesi’nin kurucusu Anife Kurtseitova, Ankara’da Kırım Derneği Genel Merkezini ziyaret ederek, iş birliği protokolüne imza attı. Protokol ile beraber, eğitim, dil ve kültür anlamında iş birliği yapılması planlanıyor.

KIRIM AİLESİ, KIRIM DERNEĞİ VE KIRIM GELİŞİM VAKFINDAN ORTAKLIK PROTOKOLÜ

Kırım Derneği Genel Merkezinde gerçekleştirilen imza törenine; Kırım Ailesi’nin kurucusu Anife Kurtseitova, Kırım Derneği Genel Başkanı Mükremin Şahin ve yönetimi, Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit ve yönetimi katıldı. Atılan imzaların ardından iş birliği protokolünün ilanı yapılacak.

Açıklama yok.

KIRIM DERNEĞİ GENEL MERKEZİ’NDE İŞ BİRLİĞİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği Genel Başkanı ve Dünya Kırım Tatar Kongresi Başkan Yardımcısı Mükremin Şahin, imza töreninde şu açıklamaları yaptı:

“Bugün buradaki toplantımızın bir sebebi var. Kıyiv’de bizim çok sevdiğimiz ve değer verdiğimiz bir kurum olan Kırım Ailesi’nin kurucusu ve Kırım Evi yöneticisi Anife Hanım aramızda. Bugün de çalışma ziyareti kapsamında Türkiye’de bulunuyor. Biz de bu vesile ile kendisiyle iş birliği protokolü imzalayacağız.”

ŞİLİT: YENİ PROJELER FAYDALI OLACAK

Kırım Gelişim Vakfı Başkanı Ümit Şilit, birlik ve beraberlik içinde yapılan yeni projelerin faydalı olacağının altını çizerek, “Kırım Gelişim Vakfı olarak Kırım Evi’nin yaptığı hizmetleri takip ediyor ve mutlu oluyoruz. Ana vatanımız Kırım’ın işgalinden sonra Türkiye’de bulunan Kırım Tatar teşkilatları topyekün bir araya gelerek bir çatı altında toplandı. Bu birlik beraberlik, dayanışma içindeki faaliyetlerimiz Dünya Kırım Tatar Kongresini toplamamıza vesile oldu. Biz Kırım Gelişim Vakfı olarak birlik ve beraberlikle yeni projelerin faydalı olacağına inanıyoruz.” diye konuştu.

KURTEİTOVA: 100’DEN FAZLA ÇOCUĞA EĞİTİM VERİYORUZ

Kırım Ailesi’nin kurucusu Anife Kurtseitova, Kırım Ailesi olarak faaliyetlerine 7-8 çocukla başladıklarını şimdi ise 100’den fazla çocuğa eğitim verdiklerine dikkat çekerek, şöyle konuştu:

“Buraya geldiğim için çok memnun oldum çünkü bizim halkımızın fertleri burada. Kırım Ailesi olarak bence her şey basit. Ben bir anneyim ve benim iki kızım var. 7 sene önce de ben ve başka anne-babalar, “Bizim çocuklarımızın geleceği ne olacak? Öz dillerini ve medeniyetlerini nasıl saklayacaklar?” diye düşündük. Başladığımız hareketin bu kadar uzun süreceğini aslında o zaman kimse düşünmedi. Öğretmenlerimiz bile yoktu ama biz bu işi başarmak için niyetlendik Allah da bize yardım etti. O zaman 7-8 çocukla başlamıştık şimdi 100’den fazla çocuğumuz eğitim görüyor. “