Kırım'a dönen Primov ve Vaitov'a sıcak karşılama

23 Ocak 2020, 17:47

Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalcilerin Kırım Tatarlarına baskı uygulamak amacıyla kurguladığı sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında 5 yıl hapis cezasına çarptırılan ve dün cezaevinden çıkan Kırım Tatarları Rüstem Vaitov ve Nuri Primov’un Kırım’a döndü.

Vaitov ve Primov’u, Kırım Tatar aktivistler, avukatlar ve akrabaları Akmescit havalimanında karşıladı ve onlara Kırım Tatar kalpakları hediye ettiler.

İnsan hakları savunucusu Lutfiye Zudiyeva yaptığı açıklamada, kalpakların Bahçesaray kadın aktivistleri tarafından, Vaitov ve Primov’a gönderildiğini belirtti.

Eski siyasi tutsakların karşılamanın ardından evlerine doğru yola çıktığı bildirildi. Vaitov Akmescit bölgesi Eski Lez köyünde yaşayan anne babasının evine, Primov ise Akyar bölgesindeki Yanı Şuli köyündeki evine gitti. Eski tutsakların gittikleri evlerinde cezaevinden çıkmaları dolayısıyla dua merasimi düzenlenecek.

Bilindiği üzere,  Rusya tarafından işgal edilen Kırım’da işgalciler tarafından baskı kurmak amacıyla başlatılan sözde Hizb-ut Tahrir davası kapsamında tutuklanarak 5 yıl hapis cezasına mahkum edilen Rüstem Vaitov ve Nuri Primov 22 Ocak 2020 tarihinde Rus cezaevlerinden bırakıldı. Hapis cezası sona eren Primov ve Vaitov bundan sonra 8 yıl idari denetim altında kalacaklar.


Kırım Tatar siyasi tutsaklar
Nuri Primov
rüstem vaitov
Bunlara da bakın: