Kırgızların iş ve eğitimde yeni gözde durağı: KKTC

Güncel
Oğuzhan Batur
17 Haziran 2019, 19:22
Oğuzhan Batur
17 Haziran 2019, 19:22

Kırgızların son yıllarda Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne olan ilgisinde büyük bir artış olduğu öğrenildi.

Kırgızistan’ın Orta Asya’nın en fakir ülkelerinden biri olması nedeniyle dışarıya oldukça fazla iş ve beyin göçü veren bir ülke olduğu biliniyor. Kırgızlar özellikle Rusya’ya giderek iş kapıları arıyor. Kırgız ekonomisinin önemli bir bölümünü yurt dışında yaşayan Kırgız işçilerin ülkelerine gönderdikleri paralar oluşturuyor.

Son yıllarda Kırgızistan’dan KKTC’ye eğitim ve istihdam amacıyla gelenlerde büyük bir artışın yaşandığı gözlemlendi. Kırgız kaynaklara göre KKTC’de yaklaşık bin 500 Kırgız öğrenci ve çalışan bulunuyor.

MÜHENDİSLİK VE TIP EĞİTİMİ TERCİH EDİLİYOR

Girne ve Lefkoşa’da yoğun olarak bulunan Kırgızların özellikle turizm sektöründe aktif oldukları bildirildi. Kırgızların Rusça avantajı bu noktada kendilerine kolay iş bulma imkanı sağlıyor.

“Kuzey Kıbrıs Kırgız Öğrenciler Birliği” başkanı İslambek Kılıçbekoğlu yaptığı açıklamada KKTC’ye gelen Kırgız işçilerin iki türlü olduğunu belirtti. Bir kısım Kırgız işçiler ajanslar aracılığıyla gelirken bir kısmının kendi çabalarıyla KKTC’de istihdam şansı elde ettiğini belirten Kılıçbekoğlu Kırgız vatandaşlarının 15 günlük turistlik vize hakkına sahip olduğunu da bildirdi.

İslambek Kılıçbekoğlu, KKTC’de 300’e yakın Kırgız öğrencinin eğitim aldığını da bildirdi. Kırgız öğrencilerin genelde mühendislik ve tıp eğitimi aldıkları bildirildi.