Kırgızlar çareyi at sütünde buldu

Güncel
_QHA Ankara
13 Mayıs 2019, 22:11
_QHA Ankara
13 Mayıs 2019, 22:11

Kırgızların sağlıklı yaşam kaynağı olarak kullandığı at sütü; kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıkları tedavi etmede kullanılmaya başlandı.

Uzmanlar, ilkbahar otları otlayan atların sütünün kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıklara iyi geldiğini ileri sürüyor. At besleyen vatandaşlar, yaylalara yerleşerek, insanlara at sütü tedavisi uyguluyor.

Celal Abad eyaletindeki Aksı ilçesine bağlı Uluk köyü sakini Oroz Toyçubekov, 9 yıldır at sütü tedavi hizmeti veriyor. Toyçubekov, Kabar Haber Ajansı muhabirine yaptığı açıklamada, bir doktor komşusunun at sütünün sağlığa yararlarını anlatmasının kendini tedavi amaçlı at sütünden yapılan “saamal” adı verilen içecek yapmaya ittiğini söyledi.

Toyçubekov, “Saamal kansızlık, tüberküloz, halsizlik ve diğer kronik hastalıklara çok iyi gelir.” dedi.

GÜNDE 8 KEZ SAĞIM YAPILIYOR

Kısrak sütünün günde 8 kere sağdığını ifade eden Toyçubekov, “Atı her sağışta bir litreden fazla süt alıyoruz. Serin havalarda at daha iyi otluyor ve süt daha fazla oluyor.” diye konuştu.

Toyçubekov, müşterilerinin çok olduğunu, bir kişinin günde dört kere saamal içtiğini ifade ederek, “Saamal ayrıca bağışıklığı güçlendirir, özellikle çocukların grip olmasının önlenmesine iyi gelir.” İfadelerini kullandı.

Uzmanlar, saamalın kansızlık, tüborküloz, mide, kronik hastalıklara ve diğer hastalıklara iyi geldiğini ileri sürüyor.