Kırgızistanlı iş insanları yerli otomobilin distribütörlüğüne talip

23 Ocak 2020, 15:29

Karaman’da düzenlenen Kırgızistan-Karaman İş Formu’na katılmak üzere kente gelen Kırgızistanlı iş insanları, Türkiye’nin yerli otomobilinin Orta Asya distribütörlüğüne talip oldu.

TOGG İLE GÖRÜŞTÜLER

Kırgızistanlı iş insanlarından Mederbek Aıtbaev, Kırgızistan’da enerji sektöründe çalışan büyük bir firmayı temsil ettiğini belirtti. Hedeflerinin Kırgızistan’daki enerji potansiyelini daha yüksek noktalara taşımak olduğunu kaydeden Aıtbaev, bu kapsamda Güney Kore ve Japonya’da bir çok ortaklarının mevcut olduğunu ifade etti.

İki ülke arasındaki ticaretin geliştirilebilmesi amacıyla düzenlenen İş Formu için Karaman’a davet edilen Aıtbaev, forumun oldukça verimli geçtiğini, burada TOGG ile ilgili de görüşmelerde bulunduklarını ekledi.

KIRGIZİSTAN, DİSTRİBÜTÖRLÜK ALARAK ORTA ASYA’YA GÖTÜRMEK İSTİYOR

Aıtbaev, Türkiye’nin kendi elektrikli otomobilini üretecek olmasından dolayı büyük mutluluk duyduklarını vurgulayarak, şunları kaydetti:

“TOGG’un yöneticileri ve temsilcileriyle buluşmayı çok istiyoruz. Çin, Japonya gibi ülkelerden elektrikli arabaları ithal ediyoruz.Firmamız Kırgızistan’da elektrikli otomobiller için şarj üniteleri üretiyor. Öncelikle bu anlamda TOGG’la işbirliği yapmak istiyoruz. Aynı zamanda TOGG’un Orta Asya distribütörlüğünü alabilirsek çok memnun oluruz.Haberlerde ve yaptığımız araştırmalarda gördük ki; bu otomobil için şimdiden milyonlarca sipariş verilmiş. Bu da bunun başarılı bir proje olduğunu gösterir. Bu başarılı projenin bir kısmını da Orta Asya’ya, Kırgızistan’a götürmeyi çok isteriz.”

“ORTA ASYA’DA EN ÇOK SATILAN OTOMOBİL OLMAYA ADAY”

Foruma katılan ve 22 yıldır Kırgızistan’da yaşayan Türk iş adamı Muammer Akkaya ise Karaman’da olmaktan çok mutlu olduğunu belirterek, Türkiye’nin teknoloji alanında kaydettiği ilerlemenin dış dünyada net şekilde görüldüğünü aktardı ve şöyle konuştu:

“Bu otomobil, Orta Asya’da da en çok satılan otomobil olmaya adaydır.Türkiye önceleri tarım ve tarım teknolojileri ile ön plana çıkıyordu. Şimdi kendi İHA’sını, kendi helikopterini, kendi silahını üretiyor. Kısa süre önce tanıtımı yapılan yerli otomobil Orta Asya’da da çok dikkat çekti. Bununla sadece biz değil tüm Orta Asya Türk dünyası gurur duyuyor.”

Bunlara da bakın: