Kırgızistan yükseköğretim tarihinde bir ilk: Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına girdi

Eğitim
Manas
11 Haziran 2022, 22:05
Manas
11 Haziran 2022, 22:05

Türkiye’nin eğitimdeki en önemli projelerinden biri olan Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi (KTMÜ), dünyanın en iyi üniversiteleri sıralamasına girdi. Manas Üniversitesi, İngiliz eğitim danışmanlığı firması QS tarafından belirlenen dünya üniversite sıralamasının 2023 verileri açıklamasına göre, 801’inci olurken, aynı alanda Türk üniversiteleri arasında 7’nci sırada, Kırgızistan’da ise 1’inci sırada yer aldı.

İngiliz eğitim danışmanlığı firması QS tarafından belirlenen alan bazlı dünya üniversite sıralamasının 2023 verileri açıklandı. QS, üniversiteleri, “Akademik itibar”, “İşveren itibarı”, “Öğretim elemanı-öğrenci oranı”, “Üniversitenin öğretim elemanlarının bilimsel çalışmalarının öğretim elemanı sayısına göre atıf endeksi”, “Uluslararası araştırma ağı”, “İstihdam sonuçları”, “Yabancı öğretim elemanları oranı” ve “Yabancı öğrenci oranı” göstergelerine göre değerlendirdi.

2 bin 462 üniversite arasında dünyanın en iyi bin 422 üniversitesini belirleyen “QS 2022” alan bazlı sıralamada, Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi 801’inci olurken, aynı alanda Türk üniversiteleri arasında 7’nci sırada, Kırgızistan’da ise 1’inci sırada yer aldığı bildirildi. KTMÜ’den konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, üniversitenin böylece dünya üniversiteleri sıralamasına giren Kırgızistan’daki ilk ve tek üniversite olarak ülkenin yükseköğretim tarihine adını yazdırdığı kaydedildi.

Жатакана

KIRGIZİSTAN-TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ TARİHÇESİ

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi; öğrencilerine Türkiye ve Kırgızistan’ın sağladığı geniş imkânlarla uluslararası kalitede ücretsiz öğretim veren, akademik başarısı bağımsız uluslararası QS ve Times Higher Education gibi kuruluşların listesinde yer almasıyla kanıtlanmış, diplomaları Türkiye, Kırgızistan ve bu iki ülkenin diplomalarının tanındığı ülkelerde geçerli olan saygın bir yükseköğretim kurumudur.

Манас» - примерное и престижное высшее учебное заведение в Средней Азии

KIRGIZİSTAN TÜRKİYE MANAS ÜNİVERSİTESİ

Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi 30 Eylül 1995’te İzmir’de imzalanan “Türkiye Cumhuriyeti ile Kırgızistan Cumhuriyeti hükümeti arasında Kırgızistan’ın başkenti Bişkek şehrinde Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi kurulmasına dair anlaşma” ile kurulmuştur. Üniversite, bu anlaşmanın her iki ülkenin yetkili makamlarınca onaylanmasının ardından 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı’nda faaliyete başlamıştır.

Üniversiteye Kırgızistan, Türkiye, diğer Türk Dünyası ülkeleri ve akraba topluluklarından öğrenci kabul edilmektedir. Kırgızistan’dan öğrenci alımı Üniversitenin her yıl yaptığı Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı (Manas-ÖSYS) ve Kırgızistan Genel Devlet Sınavı (ORT) sonuçlarına göre olmaktadır.

Türkiye’den öğrenci kabulü de T.C. Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından gerçekleştirilen merkezi sınav sonuçlarına göre yapılmaktadır. Kırgızistan ve Türkiye dışındaki öğrenci adayları ise Üniversiteye, Rektörlük tarafından kurulan, Türk Cumhuriyetleri ve Akraba Topluluklarından Öğrenci Kabul Komisyonu’nun koordinatörlüğünde yapılan çalışmayla kabul edilmektedir.